Adet Düzensizliği Tedavisi İstanbul

  İnsanlar, ergenlik dönemi ile birlikte üreme fonksiyonu kazanırlar. Erkeklerde, sperm hücrelerinin üretimi ile başlayan bu fonksiyon, kadınlarda ise yumurta hücrelerinin olgunlaşması, adet kanamalarının gözlenmesiyle başlar. Olgunlaşan yumurta hücreleri, döllenme olayı gerçekleşmezse, kan ile vajinal yoldan atılır. Bu durum adet görmek, adet kanaması, regl kanaması ve menstrüasyon kanaması gibi daha pek çok isimle bilinmektedir. Adet düzensizliği tedavisi İstanbul için bize ulaşın.

  Adet kanamaları, belli bir düzende gerçekleşirler. Bu düzen kişinin hormonlarının ve bazı fizyolojik mekanizmaların kontrolündedir. Eğer bahsi geçen hormonlarda bir dengesizlik yaşanır veya bir kadın hastalığı, fizyolojik mekanizmaları bozarsa adet düzensizliği olarak bilinen durum meydana gelir. Adet düzensizliği gündelik yaşamda pek çok soruna sebep olmasıyla bilinmektedir. Bu yazının devamında ‘’Adet düzensizliği neden olur?’’, ‘’Adet düzeni bozulursa ne olur?’’, ‘’Adet düzensizliği belirtileri nelerdir?’’ ve ‘’Adet düzeni nasıl olmalıdır?’’ gibi sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul adet düzensizliği tedavisi hakkında merak ettikleriniz için bizi arayabilir; kapsamlı bir görüşme için Prof. Dr. Hüseyin Cengiz gibi uzman bir jinekologdan randevu alabilirsiniz.

  Adet Nedir? Regl Nedir?

  Ergenlik dönemine girilmesiyle başlayan ve menopoz olarak bilinen döneme kadar da her ay gerçekleşen vajinal kanamalar, adet kanaması olarak bilinmektedir. Adet kanamaları, regl ve menstrüasyon olarak da bilinirler. Ergenliğe giren bireyin, bir gebelik söz konusu değilse her ay belli aralıklarla adet görmesi beklenir. Adet kanamalarının belli bir düzeni vardır ve bu düzen, vücuttaki bazı hormonlar tarafından tayin edilir.

  Adet Düzensizliği Nedir?

  Adet düzensizliği, adet kanamalarının beklenenden geç veya erken başlamasıyla karakterize olan, genelde bir rahatsızlık sonucu görülen durumdur. Bu durum bazen aşırı stresli aylarda, mevsim değişikliklerinde veya uzun seyahatler sonucu görülebilmektedir. Ancak genelde bir rahatsızlık sebebiyle meydana gelir. Adet düzensizliği pek çok yönüyle sağlık açısından zararlıdır. Kişinin gündelik yaşamını olumsuz etkileyebilir.

  Adet Düzeni Nasıl Olmalı?

  Adet kanamalarının 21 ila 35 günde bir tekrar etmesi ve genelde 5 ila 7 gün kadar sürmesi beklenir. İdeal olarak adet kanamalarının 28 günde bir gerçekleşmesi beklenir. Ancak ilk cümlede bahsetmiş olduğumuz aralıkta gerçekleşmesi de normaldir. Eğer adet kanamaları bu aralıkların dışında gerçekleşiyor ve beraberinde rahatsız edici sağlık sorunları deneyimleniyorsa adet düzensizliği söz konusu olabilir.

  Adet Kanamaları Kaç Yaşında Başlar ve Kaç Yaşında Biter?

  Adet kanamalarının, ergenliğe giren çocuklarda yaklaşık 10 ila 14 yaşları arasında başlaması beklenir. Genelde 12 yaşında başlayan adet kanamaları, birey menopoza girene kadar devam eder. Menopoz yaşı, yani adet kanamalarının bitme yaşı ise 45 ila 55’dir. Ülkemizde bu aralık 46 ila 50 yaşları civarındadır.

  Adet Düzensizliği Neden Olur? Adet Düzeni Neden Bozulur?

  Adet düzensizliğinin pek çok nedeni vardır, regl düzensizliği nedenleri arasında şunlar yer alabilir:

  • Miyom veya polip gibi rahim içi oluşumlar.
  • Yumurtalık kistleri.
  • Yumurtlama sorunları.
  • Polikistik over sendromu.
  • Adenomyozis hastalığı.
  • Endometriozis hastalığı veya çikolata kistleri.
  • Hormon içerikli ilaçların kullanımı.
  • Hormon bozukluğu.
  • Rahim ağzı kanseri.
  • Yumurtalık kanseri.
  • Bazı enfeksiyon hastalıkları.
  • Aşırı stres.

  Adet düzensizliği nedenleri arasında bu gibi faktörler yer alabilir.

  Adet Düzensizliği Nasıl Anlaşılır? Adet Düzensizliği Belirtileri Nelerdir?

  Regl düzensizliği belirtileri arasında şunlar yer alabilir:

  • Adet kanamalarının, daha önce belirtmiş olduğumuz aralıkların dışında gerçekleşmesi. Yani 21 ila 35 günün dışında gerçekleşip 5 ila 7 günden daha kısa veya uzun sürmesi.
  • Kanamaların normalden daha şiddetli olması.
  • Uzun süreler regl olmamak veya regl sıklığının normalden daha fazla olması.
  • Mide bulantısı ve kusma.
  • Baş dönmesi.

  Bu gibi belirtiler gözlemleyen birey, adet düzensizliğinden şüphelenmeye başlayabilir. Adet düzensizliğinden şüphelenen bireylere bir kadın doğum uzmanıyla görüşmeleri önerilir.

  Adet Düzensizliği Zararlı Mıdır?

  Adet düzensizliği son derece zararlı bir durumdur. Çünkü bu durum, çok ciddi kadın hastalıklarının veya hormon bozukluklarının sonucu olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu hastalıklar genelde adet düzensizliğine ek olarak farklı şikâyetlere de sebep olurlar. Kısırlık gibi sorunlar da adet düzensizliğine eşlik edebilir. Tüm bu saydığımız nedenlerden adet düzensizliği tehlikeli ve zararlı olabilmektedir. Bu yüzden devam eden adet düzensizlikleri için bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşülmesi gerekir.

  Adet Düzensizliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Adet düzensizliğinin birçok tedavisi vardır. Çünkü daha önce de bahsetmiş olduğumuz gibi adet düzensizliğine yol açabilen onlarca rahatsızlık bulunmaktadır. Kadın doğum uzmanları, adet düzensizliğine sebep olan etmenler hakkında araştırmalar yaparlar. Bu araştırmalar testler, görüntüleme işlemleri ve çeşitli muayeneler ile yapılır. Daha sonra ise belirlenen nedenlere yönelik özel tedavi çalışmaları yürütülür. Adet düzensizliği tedavisi kapsamında hormon içerikli ilaçlara, cerrahi işlemlere veya kontrol muayeneleri gibi uygulamalara başvurulabilir.

  İstanbul Adet Düzensizliği Tedavisi Fiyatları 2023

  İstanbul adet düzensizliği tedavisi fiyatları, tedavinin hangi yöntemle yapıldığına göre kişiden kişiye değişebilir. İstanbul regl düzensizliği tedavisi fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; kapsamlı bir görüşme için Prof. Dr. Hüseyin Cengiz gibi uzman bir jinekologdan randevu alabilirsiniz.


  Doktora Sorun!
  Call Now Button