Kısırlık Tedavisi İstanbul

  Kısırlık hem kadın hem de erkek kaynaklı olabilen, yaygınlığı günümüzde gittikçe artan bir rahatsızlıktır. Eril üreme sistemindeki organlar, testosteron gibi hormonların kontrolü altında çalışarak sağlıklı sperm hücreleri üretmeye çalışırlar. Sperm hücrelerinin kalitesi ve sayısı çok önemlidir. Dişi üreme sistemindeki organlar ise her ay belli miktarda yumurta hücresinin olgunlaşmasını sağlar. Rahim duvarı, gebeliğin gerçekleşmesi durumunda, embriyonun rahatça büyüyebileceği bir ortam oluşturmak için kalınlaşır. En nihayetinde sperm hücreleri, anne adayının fallop tüplerinde yumurta hücresi ile buluşur ve döllenme gerçekleşir. Kısırlık tedavisi İstanbul için bize ulaşın.

  Sağlıklı bir gebeliğin meydana gelebilmesi için bu süreçlerin, beklenildiği şekilde gerçekleşmesi çok önemlidir. Baba adayının veya anne adayının üreme sistemiyle ilgili kaynaklanan bir sorun, gebeliğin gerçekleşmesini engelleyebilir. Bu durumda kısırlıktan yani infertiliteden bahsedilir. Yazımızın devamında ‘’Kısırlık tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Kısırlık neden olur?’’, ‘’Kısırlık kendiliğinden geçer mi?’’ ve ‘’Kısırlık tedavisinde kullanılan yöntemler nelerdir?’’ gibi sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul kısırlık tedavisi hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; kapsamlı bir görüşme için Prof. Dr. Hüseyin Cengiz gibi uzman bir kadın hastalıkları doktorundan randevu alabilirsiniz.

  Kısırlık Tedavisi Nedir? İnfertilite Tedavisi Nedir?

  Kısırlık tedavisi, kısırlık sorunu yaşayan çiftlerin veya bireylerin; çocuk sahibi olması için yapılan tedavi uygulamalarıdır. Kısırlık tedavileri genelde 1 ay içerisinde tamamlanmaktadır. Bu tedaviler sırasında, kısırlığa yol açma şüphesi bulunan doğal süreçler, laboratuvar koşullarında taklit edilirler. Hatalı veya eksik olabilen süreçlerin, gebeliğin oluşumundaki rolleri ortadan kaldırıldığında, gebeliğin gerçekleşme ihtimali de artar. Bu amaçla yapılan tedavilere örnek olarak tüp bebek tedavisi ve aşılama tedavisi verilebilir.

  Kısırlık Nedir?

  Kısırlık, tıp dilinde infertilite olarak anılan, bireylerin veya çiftlerin çocuk sahibi olmasını engelleyen bir rahatsızlıktır. Eğer çiftler, 12 ay boyunca korunmadan ve düzenli olarak cinsel ilişkide bulunuyorsa; buna rağmen gebelik gerçekleşmemişse kısırlıktan söz edilebilir. Eğer anne adayının yaşı 35’in üzerindeyse bahsi geçen süre 6 aya düşmektedir.

  Kısırlık Neden Olur?

  Kısırlık anne adayından veya baba adayından kaynaklanabilir. Bazı çiftlerde, çiftlerin ikisinde de kısırlık sorunu gözlenebilir.

  Kadınlarda Kısırlık Nedenleri Nelerdir?

  Kadınlarda kısırlık nedenleri arasında şunlar yer alır:

  • Polikistik over sendromu.
  • Yumurtalık kistleri.
  • Çikolata kistleri.
  • Endometriozis hastalığı.
  • Rahimde polip.
  • Rahimde miyom.
  • Hormon dengesizliği.
  • Yumurtalık yetmezliği.
  • Yumurta hücrelerinin yeterince olgunlaşamaması.
  • Aşırı stres.
  • Zararlı alışkanlıklar.

  Kadınlarda kısırlık nedenleri bu şekilde sıralanabilir.

  Erkeklerde Kısırlık Nedenleri Nelerdir?

  Erkeklerde kısırlık nedenleri şunlardır:

  • Sperm sayısının düşük olması.
  • Sperm kalitesinin düşük olması.
  • Menide canlı sperm hücresi bulunmaması.
  • Menide hareketli sperm sayısının az olması.
  • Hormon bozukluğu.
  • Spermlerde yapısal bozukluk bulunması.
  • Zararlı alışkanlıklar.
  • Testislerde damar genişlemesi.

  Erkeklerde kısırlık nedenleri arasında bunlar yer alabilir.

  Kısırlık Belirtileri Nelerdir? Kısırlık Nasıl Anlaşılır?

  Kısırlık genelde bir rahatsızlık sebebiyle ortaya çıkar. Yani kendi başına görülmesi yaygın değildir. Kısırlığın net bir belirtisi yoktur. Eğer korunmasız cinsel ilişkiye rağmen belli bir süre boyunca gebelik gerçekleşmezse bireyler, kısırlıktan şüphelenebilirler.

  Kısırlık Kimlerde Görülür?

  Kısırlığa yol açan faktörlerin bazıları genetik geçişli olabilmektedir. Yani ailesinde kısırlık olan bireyler, kısırlık açısından risk altında olabilir. Aynı şekilde 35 yaşından büyük olan kadınlarda da kısırlık, bahsi geçen yaşın altındaki kadınlara kıyasla daha sık görülebilir.

  Kısırlık Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilir?

  Kısırlık sorunu yaşayan çiftler, kadın doğum doktorlarıyla görüşebilirler. Böylece çiftlerden her ikisi için de kısırlık değerlendirmesi yapılabilir. Gerekirse kadın doğum uzmanı, baba adayını başka branşlara da yönlendirebilir. Kısırlık tedavileri de kadın doğum doktorları tarafından yürütülebilmektedir. Bu yüzden kısırlık sorunu yaşayan çiftlere alanında uzman bir kadın doğum hekimi ile görüşmeleri önerilir.

  Kısırlık Kendiliğinden Geçer Mi?

  Kısırlık bazı durumlarda kendiliğinden geçebilir. Bunda asıl belirleyici olan şey, kısırlığa yol açan etmendir. Eğer bu etmen ortadan kalkarsa gebelik gerçekleşebilir. Ancak herhangi bir sağlık sorununun veya yapısal bozukluğun kendiliğinden geçmesi çok zordur. Aynı şekilde geç kalan kısırlık tedavilerinin başarı oranı da düşebilmektedir. Bu yüzden çiftlere kısırlık tedavilerini erken yaşlarda yaptırmaları önerilir.

  Kısırlık Tedavisi Nasıl Yapılır? Kısırlık Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

  Kısırlığın tedavi yöntemleri arasında aşılama tedavisi ve tüp bebek tedavisi yer alır. Her iki uygulama da on yıllardır kullanılan ve her birkaç sene de bir modernize edilen işlemlerdir. Kısırlık tedavisinde çiftlere öncelikle aşılama tedavisi yaptırmaları önerilir. Eğer 2 ila 3 aşılama tedavisi denemesinden beklenen sonuç alınamazsa tüp bebek tedavisine başvurulmalıdır. Tüp bebek tedavisinin başarı oranı aşılama tedavisine göre daha fazladır. Her iki uygulamanın da birbirlerinden daha avantajlı özellikleri vardır. Bu yüzden tedavi yöntemini seçerken uzman önerilerini dikkate almak gerekir. Bahsi geçen tedaviler hakkında bilgi almak için sitemizdeki Aşılama Tedavisi ve Tüp Bebek Tedavisi isimli yazıları inceleyebilirsiniz.

  İstanbul Kısırlık Tedavisi Fiyatları 2023

  İstanbul kısırlık tedavisi fiyatları, tedavinin hangi yöntemle yapıldığına göre değişiklik gösterebilir. İstanbul kısırlık tedavisi fiyatları, aşılama tedavisi fiyatları ve tüp bebek tedavisi fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; kapsamlı bir görüşme için Prof. Dr. Hüseyin Cengiz gibi uzman bir kadın hastalıkları doktorundan randevu alabilirsiniz.


  Doktora Sorun!
  Call Now Button