Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Tedavisi İstanbul

  Vajinanın içerisinde, vajinal flora olarak bilinen özel bir ekosistem yer alır. Bu ekosistemin içerisinde yararlı bakteriler ve organizmalar bulunur. Bunlar vajinanın, belli bir pH derecesine sahip olmasını sağlar, dış tehditlere karşı belli miktarda koruma oluştururlar. Vajinal akıntılar ise normal şartlarda vajinal floranın sağlıklı kalması ve vajinanın dış tehditlerden korunması için gerçekleşen doğal olaylardır. Vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi İstanbul için bize ulaşın.

  Ancak, normalde şeffaf ve kokusuz bir yapıya sahip olan bu akıntılar, bir hastalık söz konusu olduğunda; rahatsız edici bir kokuya ve yeşil tonlarında bir renge sahip olabilirler. Bu normal olmayan vajinal akıntılara, vajina ve vulvada kaşıntı şikâyeti de eşlik edebilir. Bu yazının devamında ‘’Kötü kokulu vajinal akıntı neden olur?’’, ‘’Vajinal akıntı nasıl geçer?’’, ‘’Vajinal kaşıntı nasıl geçer?’’ ve ‘’Vajinal kaşıntı ve akıntı tedavisi nasıl yapılır?’’ gibi sorulara yanıt bulabilirsiniz. İstanbul vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; kapsamlı bir görüşme için Prof. Dr. Hüseyin Cengiz gibi uzman bir jinekologdan randevu alabilirsiniz.

  Vajinal Akıntı Nedir?

  Vajinal akıntı, vajinanın ve sağlıklı kalabilmesi için vücut tarafından üretilen sıvıdır. Normal yani sağlıklı vajinal akıntılar renksiz ve kokusuz bir yapıya sahiptir. Ancak virüslerin, bakterilerin veya mantarların yol açtığı enfeksiyonlar; vajinal akıntıların yapısında bozulmalara sebep olabilirler. Enfeksiyon söz konusu olduğunda vajinal akıntının rengi beyaz, sarı veya yeşil tonlarında olabilir; kokusu ise bozulmuş balığı andırabilir. Aynı zamanda bu akıntılar, vulvada ve vajina girişinde kaşıntıya yol açabilirler.

  Vajina Kaşıntısı Nedir? Vajina Kaşıntısı Neden Olur?

  Vajinada kaşıntı, enfeksiyonların, vajinal dokularında sebep olduğu irritasyon sebebiyle meydana gelmektedir. Bazı durumlarda kozmetik ürünler, menopoz ve stres gibi faktörler de genital bölgede kaşıntıya yol açabilmektedir.

  Vajinal Akıntı Nedenleri Nelerdir? Vajinal Akıntılar Neden Olur?

  Normal olmayan vajinal akıntıların nedenleri şunlar olabilir:

  • Bakteriyel enfeksiyonlar.
  • Mantar enfeksiyonları.
  • Yanlış veya zararlı kozmetik ürün kullanımı.
  • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar.
  • Rahim ağzı kanseri.
  • Pelvik inflamatuar hastalık.
  • Menopoza bağlı vajinal atrofi.

  Bu gibi durumlarda vajina florası zarar görebilir, vajinal akıntıların yapısında değişim meydana gelebilir.

  Normal Olmayan Vajinal Akıntılar Nasıl Anlaşılır?

  Vajinal akıntı belirtileri arasında şunlar yer alabilir:

  • Genital bölgede kaşıntı.
  • Karın ağrısı.
  • İdrar sıklığında artış.
  • Kilo kaybı.
  • Normal vajinal akıntının kokusunda, akışkanlığında veya renginde bir değişim olması.

  Bu belirtiler, normal olmayan vajinal akıntılara eşlik edebilir ve ciddi bir rahatsızlık sonucu ortaya çıkıyor olabilir. Bu yüzden anormal vajinal akıntıları olan kişilere kesin teşhisin sağlanabilmesi ve tedavi çalışmalarının hızla başlayabilmesi için bir kadın doğum uzmanıyla görüşmeleri önerilir.

  Vajinal Akıntı Kaç Yaşında Başlar?

  Vajinal akıntı, her yaştan bireyde görülebilmektedir. Bu akıntıların çoğu sağlıklı ve doğaldır. Ancak vajinal akıntılara, yukarıda bahsettiğimiz belirtiler eşlik ediyorsa bir kadın hastalıkları uzmanı ile görüşülmelidir.

  Vajinal Akıntı Renkleri ve Anlamları Nelerdir?

  Vajinal akıntı renkleri ve anlamları şu şekilde sıralanabilir:

  • Kırmızı veya Kahverengi Vajinal Akıntı: Kırmızı veya kahverengi vajinal akıntılar özellikle de adet döneminde ve adet kanamasından sonraki birkaç günde yaygındır. Ancak tüm ay boyunca kırmızı akıntı gözlemleniyorsa bir sağlık sorunu söz konusu olabilir.
  • Süt Kesiği, Krem Rengi veya Beyaz Akıntı: Eğer rahatsız edici bir kokuları yoksa ve kaşınmaya sebep olmuyorlarsa normal kabul edilirler.
  • Sarı Renkli veya Yeşil Renkli Akıntı: Sarı renkli ve yeşil renkli vajinal akıntılar genelde bir enfeksiyon sonucu meydana gelirler.
  • Pembe Renkli Akıntı: Pembe renkli akıntılar adet kanamalarının öncesinde görülebilir. Ancak bazı durumlarda ciddi bir sağlık sorununa işaret etmesi de mümkündür.
  • Şeffaf Akıntı: Şeffaf akıntılar genelde sağlıklı vajinal akıntılar olarak kabul edilmektedir.
  • Gri Renkli Akıntı: Bu renkteki akıntılar bakteriyel vajinozis sonucu ortaya çıkabilmektedir.

  Genital Kaşıntı Nasıl Geçer?

  Genital kaşıntı; kaşıntıya yol açan enfeksiyonun veya irritasyon sebebinin ortadan kaldırılmasıyla geçer. Bu süreçte cildin tahriş olmasına sebep olabilen, kullanılmaya yeni başlanılmış kozmetik ürünler bırakılabilir. Aynı şekilde vajinal enfeksiyonlar için vajinal enfeksiyon tedavisi gerekebilir.

  Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi, genelde anormal akıntıya yol açan faktörlerin belirlenmesi ile başlar. Bu belirleme işlemi sırasında çeşitli testlere ve tetkiklere başvurmak mümkündür. Eğer vajinada bir enfeksiyon söz konusu ise bu enfeksiyona yol açan mikroorganizmanın türünü belirlemek çok önemlidir. Bu mikroorganizmaların türüne göre antibiyotik tedavilerine, antifungal ilaçlara ve kaşıntı giderici ilaçlara başvurulabilir. Eğer viral bir enfeksiyon söz konusu ise, enfeksiyon son bulana kadar semptomatik tedavi (belirtileri hafifletmeye yönelik tedavi) uygulanabilir.

  İstanbul Vajinal Kaşıntı ve Akıntı Tedavisi Fiyatları 2023

  İstanbul vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi fiyatları, tedavinin kapsamına göre kişiden kişiye değişebilir. İstanbul vajina kaşıntısı ve anormal akıntı tedavisi fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; kapsamlı bir görüşme için Prof. Dr. Hüseyin Cengiz gibi uzman bir jinekologdan randevu alabilirsiniz.


  Doktora Sorun!
  Call Now Button