TAC Ameliyatı İstanbul

  Dişi üreme sisteminin hemen hemen merkezinde yer alan rahim, gebelik öncesi ve sonrası hazırlıklar sayesinde, gelişmekte olan embriyoya son derece uygun bir alana dönüşür. Rahmin endometrial tabakasına yerleşen embriyo, anne adayının kan damarlarıyla bağ kurar. Böylece anne adayının kanındaki oksijeni ve besin maddelerini kullanarak hızla gelişmeye başlar. Ancak rahim, embriyo için her zaman güvenli bir ortam sağlayamayabilir. TAC ameliyatı İstanbul için bize ulaşın.

  Özellikle de rahim ağzı yetmezliği gibi bir rahatsızlık durumunda, gebeliğin gidişatı tehlikeye girebilir. Rahim ağzı yetmezliği, tekrarlayan düşüklere ve erken doğum gibi sorunlara yol açabilen bir rahatsızlıktır. Bu yüzden gerektiğinde tedavi edilmesi gerekir. Bahsi geçen rahatsızlık günümüzde TAC ameliyatı olarak bilinen işlemle tedavi edilebilmektedir. Bu yazının devamında ‘’TAC ameliyatı nedir?’’, ‘’Rahim ağzı yetmezliği nedenleri nelerdir?’’, ‘’Servikal serklaj ameliyatı nasıl yapılır?’’ ve ‘’TAC ameliyatı ne kadar sürer?’’ gibi sorulara yanıt bulabilirsiniz. İstanbul TAC ameliyatı hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; kapsamlı bir görüşme için Prof. Dr. Hüseyin Cengiz gibi uzman bir kadın hastalıkları doktorundan randevu alabilirsiniz.

  TAC Ameliyatı Nedir?

  TAC ameliyatı, rahim ağzı yetmezliği tedavisinde tercih edilen basit ancak etkili bir operasyondur. Bu operasyon sayesinde rahim ağzı yetmezliği olan kadınların, düşük yapma veya erken doğum riski büyük oranda azaltılmaktadır. Böylece gebelik süreci çok daha sağlıklı ve beklendiği gibi devam edebilmektedir. Bu operasyonun, gebeliğin 11 ila 12. haftalarından sonra yapılması önerilmektedir.

  TAC Ameliyatı Neden Yapılır?

  TAC ameliyatı, rahim ağzı yetmezliği olan gebe kadınlarda, düşük yapma ve erken doğum riskini ortadan kaldırmak amacıyla yapılır. Rahim ağzı yetmezliği tekrarlayan düşüklere yol açabilen bir rahatsızlıktır. Bu yüzden daha öncesinde, rahim ağzı yetmezliği sebebiyle düşük yapmış olan kadınlara TAC ameliyatı yapılabilmektedir.

  Rahim Ağzı Yetmezliği Nedir?

  Rahim ağzı yetmezliği, gebelik sırasında rahim ağzının beklenmedik bir şekilde açılmasıyla meydana gelen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık sebebiyle, gebelik süresince kapalı kalması gereken rahim ağzı açılabilir. Bu da rahme tutunmaya çalışan embriyonun kaybedilmesine veya erken doğum gibi sorunların yaşanmasına sebep olabilir.

  Rahim Ağzı Yetmezliği Nedenleri Nelerdir?

  Rahim ağzı yetmezliği, rahim veya rahim ağzıyla ilgili bir ameliyat sonrasında gelişebilmektedir. Bu ameliyatlar sırasında rahim ağzı zarar görebilir. Buna bağlı olarak da gebelik sırasında normal olmayan bir şekilde açılabilir. Rahim ağzı yetmezliğinin genetik temelleri olabileceği de düşünülmektedir.

  Rahim Ağzı Yetmezliği Belirtileri Nelerdir?

  Rahim ağzı yetmezliğinin herhangi bir belirtisi yoktur. Hastalar bu rahatsızlık sebebiyle karın ağrısı ve sancı gibi belirtilere sahip olabilirler. Ancak bu belirtiler sağlıklı kadınlarda, normal bir gebelik sırasında da görülebilir. Bu yüzden yalnızca belirtilere bakarak rahim ağzı yetmezliği teşhisi koymak mümkün değildir. Kesin teşhisin sağlanabilmesi için hastanın, bir kadın doğum uzmanı ile görüşmesi gerekir. Rahim ağzı yetmezliğine yönelik araştırmalar, normal bir gebelik takibi uygulaması kapsamında da gerçekleştirilebilir.

  TAC Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

  TAC ameliyatı olduça hızlı bir uygulamadır. Bu uygulama açık ameliyat veya laparoskopi ile karından yapılmaktadır. Uygulamanın nasıl yapıldığına göre TAC ameliyatının süresi kişiden kişiye değişebilir. Biz ağırlıklı olarak kapalı yöntem yani laparoskopik yöntemle bu ameliyatı yapmaktayız. Doktorunuz TAC ameliyatı süresi hakkında detaylı bilgilendirmelerde bulunacaktır.

  TAC Ameliyatı Nasıl Yapılır? Laparoskopik Servikal Serklaj Nasıl Yapılır?

  genel anestezi altında yapılabilmektedir. Laparoskopik yolla, yani karından yapılan servikal serklaj ameliyatı ise çoğunlukla genel anesteziyle yapılmaktadır. Ameliyat sırasında hastanın göbek bölgesine 3 adet kesi atılır. Bu kesilerin boyutu 5 milimetre ila 1 santimetre arasındadır, yani son derece küçüktürler. Daha sonra ise doktor, bu kesilerden laparoskopi kamerasını hastanın rahmine yönlendirir. Rahim ağzını anlık olarak görüntülerken, mikro cerrahi işlemleriyle rahim ağzını diker. Kapalı servikal serklaj ameliyatı olarak da bilinen bu işlem, rahim ağzı yetmezliğine bağlı düşük ve erken doğum riskini büyük oranda azaltmaktadır.

  TAC Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  TAC ameliyatı olan hastalar aynı gün taburcu edilirler. Ancak bazı durumlarda 1 gece hastanede kalmaları da gerekebilir. Bu operasyon kapalı ameliyat teknikleriyle yapıldığı için hastalar, birkaç günlük dinlenmenin ardından gündelik yaşamlarına dönebilirler. Yine de tam iyileşme gerçekleşene kadar bazı konulara dikkat etmeleri gerekir.

  TAC Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  TAC ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler arasında şunlar yer alabilir:

  • Gebelik kapsamında gerçekleşen kontrol muayenelerine devam edilmelidir.
  • Zorlayıcı ve ağır işler yapılmamalıdır.
  • Bir süre egzersiz yapmaya ara verilebilir.
  • Bir süre havuza, denize veya kaplıcaya girilmemelidir.
  • Genel hijyene dikkat edilmelidir.

  Doktorunuz, servikal serklaj sonrası dikkat edilmesi gerekenler hakkında detaylı bilgilendirme yapacaktır.

  İstanbul TAC Ameliyatı Fiyatları 2023

  İstanbul TAC ameliyatı fiyatları, ameliyatın kapsamına göre kişiden kişiye değişebilir. İstanbul servikal serklaj fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; kapsamlı bir görüşme için Prof. Dr. Hüseyin Cengiz gibi uzman bir kadın hastalıkları doktorundan randevu alabilirsiniz.


  Doktora Sorun!
  Call Now Button