Kızlık Zarı Muayenesi İstanbul

  Vajina ve diğer dişi üreme sistemi organları; kadınların genel beden sağlığı ve doğurganlıkları açısından son derece önemlidir. Enfeksiyonlara karşı hassas olan bu organlar, enfeksiyonlara ve benzer tehditlere karşı bünyelerinde, birtakım korunma mekanizmaları barındırırlar. Kızlık zarı olarak bilinen dokunun da bu mekanizmaların bir parçası olduğu düşünülmektedir. Kızlık zarı, üzerinde bulunan açıklıklar sayesinde adet kanının dışarı çıkmasını sağlarken aynı zamanda bazı zararlı organizmaların hassas organlara ulaşmasını zorlaştırmaktadır. Böylece bu organlar için belli bir koruma oluşturmaktadır. Kızlık zarı muayenesi İstanbul için bize ulaşın.

  Kızlık zarının yapısı kişiden kişiye büyük ölçülerde değişiklik gösterebilmektedir. Bu yüzden kişinin, kızlık zarına zarar verebilecek herhangi bir aktiviteden sonra zarın yırtılıp yırtılmadığını anlaması zor olabilir. Kızlık zarı muayenesi, zarın yırtılıp yırtılmadığını anlamak için yapılan özel bir uygulamadır. Bu uygulamanın ardından isteyen bireyler, kızlık zarı dikimi gibi işlemlere de başvurabilirler. Yazımızın devamında ‘’Kızlık zarı muayenesi ne kadar?’’, ‘’Kızlık zarı muayenesi nerede yapılır?’’, ‘’Kızlık zarı muayenesi nasıl yapılır?’’ ve ‘’Kızlık zarı muayenesi kimlere yapılabilir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul kızlık zarı muayenesi hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; kapsamlı bir görüşme için Prof. Dr. Hüseyin Cengiz gibi uzman bir jinekologdan randevu alabilirsiniz.

  Kızlık Zarı Muayenesi Nedir?

  Kızlık zarı muayenesi, kızlık zarının bütünlüğünü kontrol etmek amacıyla yapılan tıbbi bir uygulamadır. Bu uygulama sırasında yapılan işlemler tamamen gözlem yoluyla gerçekleşir. Muayene sırasında hasar görmemiş veya yırtılmamış zarlara zarar verilmez. Kızlık zarı muayenesi, bireyin rızası kapsamında gerçekleşen bir işlemdir. Yani ancak kişinin izni varsa yapılmaktadır, bu işlem asla zorla yapılamaz, zorla yapılmasının teklifi bile yasalara aykırıdır.

  Kızlık Zarı Nedir? Hymen Nedir?

  Kızlık zarı, vajinal kanalın girişinde bulunan ince, zarımsı bir dokudur. Bu dokunun, vajinayı ve rahim gibi organları; zararlı mikroorganizmalara karşı koruduğu düşünülmektedir. Kızlık zarının yapısı, kişinin genetik özellikleri doğrultusunda şekillenir. Bazı zarların üzerinde bir, bazılarında ise birden fazla açıklık olabilir. Bazı kişilerde doğuştan kızlık zarı bulunmayabilir.

  Kızlık Zarı Yırtılması Neden Olur?

  Kızlık zarı yırtılması nedenleri arasında şunlar yer alabilir:

  • Cinsel ilişki.
  • Vajina içerisine bir cisim sokulması.
  • Fiziksel travma, kazalar.
  • Bazı spor aktiviteleri.

  Kızlık zarı bahsi geçen nedenler sebebiyle zarar görebilir veya yırtılabilir.

  Kızlık Zarı Yırtılması Nasıl Anlaşılır?

  Kızlık zarı yırtılması belirtileri arasında en sık rastlanılanları hafif bir kanama ve ani bir acı hissidir. Ancak bazı kişilerde, cinsel birleşme öncesinde yeterli kayganlık sağlanmışsa acının miktarı çok az olabilir, yırtılma hiç gerçekleşmeden ilişki sonlanabilir. Hatta bazı kadınlarda kızlık zarı doğuma kadar bütünlüğünü koruyabilmektedir. Aynı şekilde bazı kadınlarda ise ağrı olsa da kanamanın miktarı çok az olabilir veya kanama hiç meydana gelmeyebilir. Kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığı yalnızca bir kadın doğum uzmanı tarafından gerçekleştirilen kızlık zarı kontrolü ile kesin olarak anlaşılabilir.

  Kızlık Zarı Muayenesi İstanbul Neden Yapılır?

  Kızlık zarı muayenesinin amacı, kızlık zarının bütünlüğünü kontrol etmek ve bireyi, kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığı konusunda bilgilendirmektir. Böylece isteyen bireyler kızlık zarı dikimi veya kızlık zarı onarımı olarak bilinen işleme başvurabilirler. Bu işlem daha önce de bahsettiğimiz gibi yalnızca kişinin rızası dahilinde yapılmaktadır. Kişiyi zorlayarak, tehditle ‘’bekaret kontrolü’’ yapılması hem suçtur hem de meslek etiği ile bağdaşmamaktadır.

  Kızlık Zarı Muayenesi Nerede Yapılır?

  Kızlık zarı muayenesi özel kliniklerde, özel hastanelerde ve muayenehanelerde yapılabilmektedir. Bu işlem yalnızca alanında uzman kadın doğum doktorları tarafından yapılmalıdır.

  Kızlık Zarı Muayenesi Ne Kadar Sürer?

  Kızlık zarı muayenesi son derece hızlı bir işlemdir, muayene süreci çoğu zaman 5 ila 10 dakika içerisinde tamamlanır. İsteyen bireyler, muayenenin ardından geçici kızlık zarı dikimi veya kalıcı kızlık zarı dikimi yaptırabilirler.

  Kızlık Zarı Muayenesi Kayıtlara Geçer Mi?

  Kişi üzerinde gerçekleştirilen tüm tıbbi işlemler ve muayene uygulamaları, yasal bir zorunluluk olarak kayıt altına alınmaktadır. Bu hem hastanın hem de işlemi gerçekleştiren doktorun haklarını korumaya yönelik bir prosedürdür. Bahsi geçen kayıtlar, hastanın kendisi haricinde kimseyle paylaşılmaz. Ebeveynler ve eşler dahi, kişinin izni olmadan bu kayıtlara ulaşamazlar.

  Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır?

  Kızlık zarı muayenesi son derece kolay ve konforlu bir işlemdir. Ancak aynı zamanda büyük bir dikkat gerektirmektedir. İşlem sırasında kişi, özel bir masaya alınır. Daha sonra ise vajina dudakları aralanarak, özel bir ışık yardımı ile kızlık zarı muayenesi gerçekleştirilir. İşlem sırasında ağrı hissedilmez. İşlem öncesinde birey, uygulamanın detayları konusunda bilgilendirilir. Dakikalar içerisinde son bulan bu uygulamanın ardından hastalar evlerine dönebilirler. İsterlerse kızlık zarı dikimi olarak bilinen hymen onarma işlemine başvurabilirler. Sitemizde yer alan Kızlık Zarı Dikimi isimli yazıdan, bu işlemin detayları hakkında bilgi alabilirsiniz.

  İstanbul Kızlık Zarı Muayenesi Fiyatları

  İstanbul kızlık zarı muayenesi fiyatları, muayenenin gerçekleştiği kuruma göre değişiklik gösterebilir. İstanbul kızlık zarı muayenesi fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; kapsamlı bir görüşme için Prof. Dr. Hüseyin Cengiz gibi uzman bir jinekologdan randevu alabilirsiniz.


  Doktora Sorun!
  Call Now Button