Rahim Filmi İstanbul (HSG)

  İnsan vücudunda meydana gelen hastalıkların çoğu, vücudun içerisindeki organlardan kaynaklanmaktadır. Bu yüzden, bahsi geçen hastalıkların teşhis edilebilmesi ve ilerleme durumlarının değerlendirilebilmesi için özel tıbbi uygulamalar gerekir. Kadın hastalıklarında da durum böyledir. Mesela, dişi üreme sisteminin merkezinde yer alan rahim, pek çok farklı hastalığa sahip olabilmektedir. Bu hastalıkların başarılı bir şekilde tedavi edilebilmesinin tek yolu, rahmin detaylı bir şekilde incelenmesiyle mümkün olabilir. Rahim filmi İstanbul için bize ulaşın.

  Bu amaç doğrultusunda yapılan en önemli uygulama rahim filmi, yani HSG çekimidir. Rahim filmi sayesinde kısırlığın nedenleri araştırılabilir, rahim yapısı değerlendirilebilir ve rahimdeki zararlı kitleler incelenebilir. Böylece bahsi geçen hastalıklar, en avantajlı ve en uygun tedavi uygulamalarıyla ortadan kaldırılabilir. Bu yazının devamında ‘’İlaçlı rahim filmi nasıl çekilir?’’, ‘’Rahim filmi ne zaman çekilmeli?’’, ‘’Rahim filmi zararlı mı?’’ ve ‘’HSG sonuçları ne zaman çıkar?’’ gibi sorulara yanıt bulabilirsiniz. İstanbul rahim filmi (HSG) hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; kapsamlı bir görüşme için Prof. Dr. Hüseyin Cengiz gibi uzman bir kadın hastalıkları doktorundan randevu alabilirsiniz.

  Rahim Filmi Nedir? HSG Nedir?

  Rahim filmi, rahmin ve tüplerin detaylı olarak incelenebilmesi için çekilen, ileri bir görüntüleme metodudur. İlaçlı rahim filmi, HSG çekimi ve benzer isimlerle de bilinen bu uygulama sayesinde; dişi üreme sistemi organlarındaki yapısal bozuklukları ve hastalıkları değerlendirmek mümkündür. Bu gelişmiş teşhis ve tanılama uygulaması sayesine hastalıklar; hastanın sağlık durumuna en uygun tedavilerle ortadan kaldırılabilir.

  Rahim Filmi Neden Çekilir?

  Rahim filmi, rahim ve tüpler ile alakalı rahatsızlıkların belirlenmesi için çekilir. Bu rahatsızlıkların ilerleme durumu ve rahimdeki şüpheli oluşumlar da rahim filmi sayesinde değerlendirilebilir. Rahim filmi en sık, çocuğu olmayan çiftlerde, kadının tüpleri açık mı değil mi? anlamak amacıyla yapılır. Rahim filminin en önemli amacı rahatsızlıklara yönelik özel ve avantajlı tedaviler planlayabilmektir.

  İlaçlı Rahim Filmi Hangi Durumlarda Çekilir?

  Rahim filmi şu gibi durumlarda çekilebilir:

  • Kısırlığın nedenlerini araştırırken.
  • Tekrarlayan düşüklerin nedenini araştırırken.
  • Rahimdeki anormal yapıları değerlendirirken.
  • Rahim kanseri ve rahim ağzı kanseri ile ilgili incelemeler yaparken.
  • Rahimdeki yapısal bozuklukları değerlendirirken.
  • Gebelik planlama sürecinde, gebelik için risk oluşturabilecek sorunları araştırırken.

  Bahsi geçen durumlarda rahim filmi çekilmesi gerekebilir.

  Rahim Filmi Ne Kadar Sürer?

  Rahim filmi oldukça hızlı bir tanılama işlemidir, genelde 10 dakikadan kısa bir süre içerisinde tamamlanmaktadır.

  Rahim Filmi Ne Zaman Çekilir?

  Rahim filmi, regl kanaması son bulduktan 2 ila 3 gün sonra çekilmektedir. Rahim filmi çektirecek olan bireylere, adet kanaması bittikten sonra cinsel ilişkide bulunmamaları önerilir. Böylece rahim filmi sırasında olası gebeliklere zarar verme riski tamamen ortadan kalkmış olur.

  Rahim Filmi Tehlikeli Mi?

  Rahim filmi tehlikeli bir uygulama değildir. Bu uygulama sırasında hastanın sağlığı için risk oluşturabilecek hiçbir işlem yapılmaz. HSG filmi sırasında hastanın maruz kaldığı radyasyon dozu, çoğu zaman klasik bir göğüs filmindeki dozdan bile daha azdır. Yani rahim filmi çektirecek olan kadınların bu işlemden çekinmesine veya korkmasına gerek yoktur.

  Rahim Filmi Ağrılı Mı?

  Rahim filmi sırasında ağrı hissedilmez. Çünkü işlem sırasında herhangi bir enjeksiyon uygulamasına veya cerrahi işleme başvurulmaz. Rahim filmi öncesinde, spekulum yardımıyla vajinal duvarların aralanması gerekir. Bu sırada vajinal duvarlarda bir miktar baskı hissedilebilir. Bu baskı ve hafif ağrı hissi rahim filmi çekildikten sonra da devam edebilmektedir. Ancak bu hissin bir gün içerisinde tamamen geçmesi beklenir.

  Rahim Filmi Adet Gecikmesine Yol Açar Mı?

  Rahim filmi sırasında adet düzensizliğine veya adet gecikmesine yol açabilecek hiçbir işlem yapılmaz. Bu yüzden rahim filmine bağlı adet gecikmesi yaşanması beklenmez.

  Rahim Filmi Sonuçları Ne Zaman Belli Olur?

  Rahim filmi sonuçları, işlemden yaklaşık 10 ila 20 dakika içerisinde çıkmış olur. Doktor bu sonuçları yorumlar ve konu hakkında hastasını bilgilendirir. Böylece gerekli tedavi uygulamalarına başlanabilir veya var olan hastalığa dair ileri tetkikler gerçekleştirilebilir.

  Rahim Filmi Nasıl Çekilir? HSG Nasıl Çekilir?

  Rahim filmi, HSG işlemine olanak sağlayan özel bir masada çekilmektedir. İşlem öncesinde hastanın vajina duvarları, spekulum adındaki bir alet yardımıyla aralanır. Vajina ve çevresi antiseptik sıvı ile detaylı bir şekilde yıkanır. Rahmin içerisine, ince bir tüple, görüntüleme işlemini kolaylaştıran özel bir sıvı verilir. Daha sonra ise rahim filmi çekilir.

  İstanbul Rahim Filmi (HSG) Fiyatları 2023

  İstanbul ilaçlı rahim filmi fiyatları, uygulamanın nerede yapıldığına göre kişiden kişiye değişebilir. İstanbul HSG fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; kapsamlı bir görüşme için Prof. Dr. Hüseyin Cengiz gibi uzman bir kadın hastalıkları doktorundan randevu alabilirsiniz.


  Doktora Sorun!
  Call Now Button