Lazerle Menopoz Tedavisi İstanbul

  Hem kadınlarda hem de erkeklerde, üreme fonksiyonunu sağlayan önemli mekanizmalar vardır. Kadınlar, bu biyolojik mekanizmalar kapsamında, ergenlik çağına girmeleri ile birlikte adet görmeye başlarlar. Kadınların her ay, bazı hormonlarındaki artışla birlikte rahim duvarları kalınlaşır. Yumurtalıklarında olgunlaşan yumurta folikülleri çatlar ve ortaya sağlıklı bir yumurta hücresi çıkarırlar. Eğer cinsel ilişki gerçekleşir ve spermler, yumurta hücresini döllerse gebelik süreci başlar. Lazerle menopoz tedavisi İstanbul için bize ulaşın.

  Ancak gebelik gerçekleşmezse rahimde yapılan hazırlıklar iptal edilir, kalınlaşan rahim duvarı yeniden incelir; yıkılan dokular ve yumurta hücresi bir miktar kanla birlikte vücut dışına atılır. Bu döngü, sağlıklı bir kadında her ay gerçekleşir, elbette ta ki menopoz dönemi başlayana dek. Menopoz döneminde hormonlardaki değişim, yumurtalık rezervlerindeki tükenme ve benzer faktörler sebebiyle adet kanamaları son bulur. Böylece kadınlar doğurganlıklarını kaybederler. Doğal bir süreç olan menopoz, bazı kadınlarda ciddi rahatsızlıklara ve sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Yazımızın devamında ‘’Menopoz tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Lazerle menopoz tedavisinin avantajları nelerdir?’’, ‘’Menopoz yaşı kaçtır?’’ ve ‘’Menopoz dönemi ne kadar sürer?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul lazerle menopoz tedavisi hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; kapsamlı bir görüşme için Prof. Dr. Hüseyin Cengiz gibi uzman bir jinekologdan randevu alabilirsiniz.

  Menopoz Nedir?

  Menopoz, yumurtalık aktivitesinin durması ve adet kanamalarının kesilmesiyle başlayan bir dönemdir. Etnik köken, genetik faktörler, yaşam tarzı ve hastalık geçmişi; menopoza girme yaşını etkileyebilir. Kadınlar genelde 45 ila 55 yaşları arasında menopoza girerler.

  Lazerle Menopoz Tedavisi Nedir?

  Lazerle menopoz tedavisi, menopoz sırasında görülen vajinal kuruluk gibi sorunları ortadan kaldırmak amacıyla yapılan tedavidir. Bu tedavi uygulaması sırasında gelişmiş lazer uygulamalarından yararlanılır. Böylece vajinal dokular gençleştirilebilir ve kişilerin sağlıklı bir cinsel yaşama sahip olması sağlanabilir.

  Menopoz Yaşı Kaçtır? Kaç Yaşında Menopoza Girilir?

  Dünya genelinde kadınlar, 45 ila 55 yaşları arasında menopoza girerler. Eğer bir sağlık sorunları yoksa bahsi geçen aralıktaki herhangi bir yaşta menopoza girmeleri mümkündür. Türkiye’de bu yaş aralığını 45 ila 48 arasına çekmek mümkündür, elbette kişinin 48’den daha büyük bir yaşta menopoza girmesi de mümkündür.

  Erken Menopoz Nedir?

  Erken menopoz, 40 yaşından önce adet kanamalarının sonlanması ve yumurtalık aktivitelerinin durmasıdır. Erken menopoz, bir sağlık sorunu sebebiyle meydana gelebildiği gibi herhangi bir neden olmadan da görülebilir. Erken menopoza yol açan etmenler arasında; bağışıklık sistemi hastalıkları, geçirilmiş ameliyatlar, tiroit hastalıkları, sigara ve kemoterapi yer almaktadır. Ailesinde erken menopoz öyküsü olan kadınlara, 35 yaşından itibaren düzenli olarak bir kadın doğum uzmanıyla görüşmeleri tavsiye edilir.

  Menopoz Belirtileri Nelerdir?

  Menopoz belirtileri arasında şunlar yer alabilir:

  • Adet kanamalarının düzensizleşmeye başlaması, beklenmedik vajinal kanamalar görülmesi veya adet kanamalarının tamamen kesilmesi.
  • Kilo alımı.
  • Sıcak basması hissi.
  • Geceleri terlemek.
  • Vajinal kuruluk.
  • Cinsel isteksizlik.
  • Memelerde temasa karşı hassasiyet.
  • Anksiyete veya yoğun kaygı hissi, huzursuzluk.
  • Baş ağrısı.
  • Çarpıntı hissi.
  • Saç dökülmesi.

  Menopoza girilmesiyle birlikte hormon dengelerinde büyük değişimler meydana gelir. Buna bağlı olarak vajinal dokular veya üreme sistemi organları; gerektiği gibi çalışmayabilir. Mesela menopoz sırasında vajinal kuruluk görülmesi oldukça yaygındır. Bu belirti cinsel ilişki sırasında ağrı hissine ve vajinal dokuların tahriş olmasına yol açabilir.

  Menopoz Biter Mi? Menopoz Ne Zaman Biter?

  Menopoz döneminde görülen rahatsız edici belirtiler, genelde menopoza girmeden birkaç ay önce kendilerini hissettirmeye başlarlar. Adet kanamaları kesildikten yaklaşık 2 yıl içerisinde de kaybolurlar. Ancak bu süreç, son adet kanamasından sonraki 4 yıl kadar da devam edebilmektedir.

  Menopoz Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Menopoz tedavisi, genelde hastanın şikâyetlerine yönelik bir tedavi uygulamasıdır. Menopoza girilmesiyle birlikte bazı hormonların üretimi durur. Bu hormonların eksikliği, kişide rahatsız edici belirtilere yol açabilir. Hatta bazı ciddi hastalıklar da bu belirtilere eşlik edebilir. Menopoz tedavisinde, vücudun geçiş sürecine alışabilmesi için hormon içerikli ilaçlara, psikolojik danışmanlığa ve düzenli kontrol uygulamalarına başvurulabilir. Menopoza giren kadınlarda vajinal kuruluk gözlenmesi çok normaldir. Vajinal kuruluk, cinsel yaşam üzerinde olumsuz etkileri olan bir sorundur. Günümüzde lazer teknolojisiyle yapılan tedaviler, menopoz sonucu görülen vajinal kuruluğu ortadan kaldırmada oldukça başarılıdır.

  Lazerle Menopoz Tedavisi Nasıl Olur?

  Lazerle menopoz tedavisi oldukça basit ve konforlu bir uygulamadır. Bu uygulama hiçbir cerrahi işlem içermez. Doktor uygulama sırasında özel bir lazer cihazı kullanır. Tedavi sırasında, öncelikle lazer cihazı üzerinde ayarlamalar yapılır. Daha sonra ise ağrı kesici krem sürülmüş olan vajinal dokulara, kontrollü lazer atımları yapılır. Bu lazer atımlarının en büyük etkisi, cilt dokularını iyileşmeye ve gençleşmeye teşvik etmeleridir. Lazer atımları, cildin yapısında bulunan iyileşme mekanizmalarını yavaş yavaş aktifleştirir ve bölgedeki dokuların gençleşmesini sağlarlar.  Lazerle menopoz tedavisi çoğu zaman 15 dakikadan kısa süren bir uygulamadır.

  İstanbul Lazerle Menopoz Tedavisi Fiyatları 2023

  İstanbul lazerle menopoz tedavisi fiyatları, tedavinin kapsamına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. İstanbul lazerle vajinal kuruluk tedavisi ücreti hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; kapsamlı bir görüşme için Prof. Dr. Hüseyin Cengiz gibi uzman bir jinekologdan randevu alabilirsiniz.


  Doktora Sorun!
  Call Now Button