HPV – Genital Siğil Tedavisi İstanbul

  Cinsel yolla bulaşan onlarca virüs ve bakteri; bu bakteri ve virüslerin sebep olduğu pek çok hastalık vardır. Bu hastalıklardan bazıları zaman içerisinde tedavi edilebilirken bazıları ise hayat boyu kişi ile kalabilmektedir. Kişinin cinsel yaşamını ve sağlığını tehdit eden bu hastalıklar, aynı zamanda son derece bulaşıcı da olabilirler. Yazının başında bahsetmiş olduğumuz virüslerden en yaygını HPV’dir. HPV – genital siğil tedavisi İstanbul için bize ulaşın.

  ‘’Human papilloma virüs’’ olarak bilinen bu virüs hem kadınlarda hem erkeklerde genital siğil oluşumuna yol açabilmektedir. Genital siğiller, genital bölge civarında oluşan, son derece rahatsız edici lezyonlardır. Bu siğillerin bazı türleri, kadınlarda rahim ağzı kanseri gibi oldukça tehlikeli hastalıklara sebep olmalarıyla bilinmektedir. Bu yüzden imkânlar dahilinde HPV’den korunulmalı ve gerektiğinde uzman bir doktordan yardım alınmalıdır. Bu yazının devamında ‘’HPV kansere sebep olur mu?’’, ‘’Genital siğiller neye benzer?’’, ‘’Genital siğil tedavisi nasıl yapılır?’’ ve ‘’HPV aşısı ne kadar?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul genital siğil tedavisi hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; kapsamlı bir görüşme için Prof. Dr. Hüseyin Cengiz gibi uzman bir jinekologdan randevu alabilirsiniz.

  HPV Nedir?

  HPV, son derece bulaşıcı bir virüstür. Onlarca farklı türü olan bu virüs, hiçbir belirti vermeden kişinin vücudunda yıllar boyunca kalabilmektedir. Enfeksiyon için uygun bir an oluştuğunda ise genital bölgede siğil oluşmasına yol açabilmektedir. HPV enfeksiyonu kaynaklı genital siğiller hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilmektedir. Bu virüsün bazı türleri, rahim ağzı kanserine yol açabilen siğillere de sebep olabilir.

  HPV Nasıl Bulaşır?

  HPV, genelde virüsü taşıyan biriyle vajinal, anal veya oral ilişki kurulmasıyla bulaşmaktadır. Ancak virüsün bulaşması için her zaman cinsel birlikteliğe gerek yoktur. Bazen, cinsel organlarla kurulan ten temasında veya taşıyıcı birinin havlusunu kullanmayla bile HPV bulaşımı gerçekleşebilmektedir.

  Genital Siğil Nedir?

  Genital siğil, HPV enfeksiyonu sonucu genital bölgede oluşan lezyondur. Bu lezyonlar üzeri pütürlü bir yapıya ve kahverengi tonlarında bir renge sahip olabilirler. Gündelik yaşamda son derece rahatsız edici olabilir, kişinin cinsel hayatını olumsuz etkileyebilirler.

  Genital Siğiller Bulaşıcı Mıdır?

  Genital siğillerin oluşumuna yol açan HPV virüsü son derece bulaşıcıdır. Virüsü taşıyan bireyde genital siğil görülmese bile kişi, virüsü başka birisine bulaştırabilir.

  Genital Siğil Belirtileri Nelerdir?

  Genital siğil belirtileri arasında şunlar yer alabilir:

  • Genital bölgede, kümeler halinde veya aralıklı, kahve rengi tonlarında, et benlerini andıran siğiller. Bu siğiller ten renginde de olabilmektedir.
  • Siğillerin kıyafetlere sürtünmesi sonucu kanama ve ağrı.
  • Cinsel birliktelikler sırasında siğillerin kanaması ve beraberinde ağrı hissedilmesi.
  • Kaşıntı.

  Genital siğiller bu gibi belirtilere yol açabilir.

  Genital Siğiller Tehlikeli Midir? Genital Siğiller Kanser Yapar Mı?

  HPV’nin bazı türleri, kadınlarda rahim kanseri riskini arttıran enfeksiyonlara yol açabilir. Bu yüzden genital siğiller ve HPV son derece tehlikelidir. Rahim ağzı kanseri, bireyin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanabilen bir hastalıktır. Bu yüzden HPV’den olabildiğince korunmalı ve bulaşım gerçekleştiyse profesyonel bir tedaviye başvurulmalıdır.

  HPV’den Korunma Yolları Nelerdir? Genital Siğillerden Korunma Yolları Nelerdir?

  HPV’den korunmak adına prezervatif gibi korunma yolları tercih edilebilir. Ancak HPV’den korunmanın en iyi yolu, aktif bir cinsel yaşama sahip olmadan önce HPV aşısı olmaktır. HPV aşısı, rahim ağzı kanserine yol açabilen HPV türlerine karşı neredeyse %100 koruma sağlayabilmektedir.

  Genital Siğil Tedavisinde Kolposkopi Uygulaması Neden Yapılır?

  Genital siğil tedavisinde, genital siğillerin durumunu incelemek ve değerlendirmek çok önemlidir. Ancak kadınlarda, bu siğiller iç üreme organlarında da gözlenebilirler. Bu yüzden siğilleri normal muayenelerle incelemek mümkün olmayabilir. Genital siğillerin değerlendirilebilmesi ve tedavi edilebilmeleri için kolposkopi gibi gelişmiş uygulamalara başvurulabilir.

  Genital Siğil Tedavisi Nasıl Yapılır? Kolposkopi Nasıl Yapılır?

  Genital siğil tedavisinde öncelikle siğillerin durumu değerlendirilir. Bu amaç doğrultusunda çeşitli muayene uygulamaları, SMEAR testi gibi işlemler ve kolposkopi uygulanabilir. Kolposkopi işlemi sırasında hastanın rahim ağzında yer alan siğiller incelenebilir. Gerekirse bu siğillerden, mikroskobik boyutlarda doku örneği alınabilir. Alınan doku örnekleri biyopsi işlemi kapsamında laboratuvar incelemelerinden geçer. Böylece siğillerin anormal oluşumlara, yani kanserli yapılara dönüşme riski değerlendirilebilir. Genital siğil tedavisi ise farklı yollarla yapılabilmektedir. Genital siğiller cerrahi işlemlerle alınabilir; siğil dondurma veya siğil yakma gibi işlemlerle ortadan kaldırılabilirler. Bahsi geçen işlemler özel cihazlarla yapılır, yani yakma işlemi sırasında ateş; dondurma işlemi sırasında ise buz gibi şeyler kullanılmaz. Bu işlemler yalnızca alanında uzman olan hekimler tarafından gerçekleştirilmelidir. Aksi takdirde cinsel organlarda ciddi yaralanmalar meydana gelebilir. Genital siğil tedavisi, genital siğil kremi olarak bilinen kremlerle de yapılabilmektedir. Tedavi yönteminin şekli ve tedavinin kapsamı; genital siğillerin konumuna ve dağılımına göre özel olarak belirlenir.

  İstanbul Genital Siğil Tedavisi Fiyatları 2023

  İstanbul genital siğil tedavisi fiyatları, tedavinin detaylarına göre kişiden kişiye değişebilir. İstanbul HPV tedavisi fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; kapsamlı bir görüşme için Prof. Dr. Hüseyin Cengiz gibi uzman bir jinekologdan randevu alabilirsiniz.


  Doktora Sorun!
  Call Now Button