Fetal Genetik Tarama Testleri İstanbul

  Gebelik süresince anne rahminde büyümekte olan bebek, her an gelişmekte ve yavaş yavaş dış dünya için hazır hale gelmektedir. Bu gelişim süreci, anne ve baba tarafından bebeğe aktarılan genetik materyallerin kontrolü altında gerçekleşmektedir. Bu genetik materyaller, döllenme dediğimiz işlem yardımı ile birleşir ve yeni bir birey meydana getirmek için durmaksızın çalışırlar. Eğer gelişim sürecinde, bu genetik materyallerle ilgili bir sorun oluşur ve kromozom anomalisi olarak bilinen sorunlar meydana gelirse; gebeliğin gidişatı tehlikeye girebilir. Fetal genetik tarama testleri İstanbul için bize ulaşın.

  Bebeğin down sendromu gibi kromozom anormallikleri ile dünyaya gelmesi söz konusu olabilir. Fetal genetik tarama testleri İstanbul, bu gibi rahatsızlıkları erkenden belirlemek ve erkenden tıbbi müdahalelere başvurmak amacıyla yapılır. Bu yazının devamında ‘’Anne kanından genetik tarama testi nasıl yapılır?’’, ‘’Fetal DNA testi ne zaman yapılır?’’, ‘’Genetik tarama testleri neden yapılır?’’ ve ‘’Anne kanından fetal DNA testi sonuçları ne zaman belli olur?’’ gibi sorulara yanıt bulabilirsiniz. İstanbul fetal genetik tarama testleri hakkındaki sorularınız için bize ulaşabilir; kapsamlı bir görüşme için Prof. Dr. Hüseyin Cengiz gibi uzman bir jinekologdan randevu alabilirsiniz.

  Gebelikte Fetal Genetik Tarama Testi Nedir?

  Fetal genetik tarama testi, bebeğin gelişim sürecinde sahip olabileceği kromozom anormalliklerini araştırmak için yapılan testtir. Bu test anneden alınan bir miktar kan yardımı ile yapılmaktadır. Fetal genetik tarama testleri sayesinde, kromozom anormalliğine bağlı ortaya çıkan hastalıklar; gebeliğin 11. haftasından itibaren, yani kıyasla gebeliğin erken dönemlerinde teşhis edilebilmektedir. 

  Anne Kanından Fetal DNA Testi Nedir?

  Anne kanından fetal DNA testi, gebeliğin 10. haftasından sonra, anneden alınan bir miktar kanla gerçekleştirilen önemli bir genetik tarama testidir. Gebelik sırasında anne adayı ile bebek arasında çok kuvvetli bir bağ vardır. Öyle ki bebeğin genetik materyalleri, gebeliğin belli bir döneminden sonra anne adayının kanında gözlemlenmeye başlar. Doktorlar, anneden aldıkları kanla bu genetik materyalleri inceleyebilir ve olası kromozomal hastalıkları tespit edebilirler.

  Fetal Genetik Tarama Testleri Neden Yapılır?

  Fetal genetik tarama testi sayesinde anne adayının ve bebeğin sağlığını; gebeliğin ise gidişatını ilgilendiren sağlık sorunları araştırılabilir. Böylece gereken durumlarda erken tedavi ve müdahale seçeneklerine başvurulabilir. Fetal genetik tarama testi ve bu teste eşlik eden ölçümler sayesinde down sendromu gibi durumları erkenden teşhis etmek mümkün olmaktadır.

  Gebelik Döneminde Yapılan Testler Hangileridir?

  Hamilelik döneminde pek çok teste ve görüntüleme uygulamasına başvurmak mümkündür. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Anne kanından genetik tarama testi (Fetal genetik tarama testi.).
  • İkili tarama testi.
  • Üçlü tarama testi.
  • NST testi.
  • Şeker yükleme testi.
  • İdrar testleri.
  • Kan sayımı.
  • Biyokimya testi.
  • TORCH tarama testi.
  • PAP smear testi.
  • Hepatit testleri.
  • Ultrasonografi çekimleri, detaylı ultrason çekimi, dört boyutlu ultrason çekimi.

  Hamilelik döneminde yapılan testlere örnek olarak bunlar verilebilir.

  Fetal Genetik Tarama Testleri Ne Zaman Yapılır?

  Fetal genetik tarama testi, genelde gebeliğin 10. haftasından sonra yapılmaktadır. Test sonuçları genelde bir hafta içerisinde belli olmaktadır. Test sonuçlarına göre doktor, ileri araştırmalar yapmak adına, gebeliğin ilerleyen dönemlerinde farklı testler de yapılmasını isteyebilir. Bu testler ve ölçümler yardımı ile kesin teşhis sağlanabilir.

  Fetal Genetik Tarama Testleri İle Hangi Hastalıklar Araştırılır?

  Fetal genetik tarama testleri sayesinde şu gibi rahatsızlıklar tespit edilebilir:

  • Down sendromu.
  • Turner sendromu.
  • Edwards sendromu.
  • Klinefelter sendromu.
  • Patau sendromu.
  • Prader – Willie sendromu.
  • Di George sendromu.
  • Angelman sendromu.
  • Cinsiyet kromozom anöploidi.
  • Cri Du Chat sendromu.
  • Jacobs sendromu.

  Anne kanından DNA testi sayesinde bu gibi sendromlar hakkında araştırmalar yapılabilir.

  Fetal Genetik Tarama Testi Sonuçları Ne Zaman Çıkar?

  Fetal genetik tarama testi sonuçları genelde bir hafta içerisinde belli olmaktadır. Ancak laboratuvarın yoğunluğuna göre test sonuçları birkaç gün gecikebilir. Doktor, test sonuçları belli olur olmaz sonuçları ebeveynlerle paylaşacaktır.

  Fetal Genetik Tarama Testleri Nasıl Yapılır?

  Fetal genetik tarama testi, anneden bir miktar kan alınmasıyla yapılır. Kan alma işlemine, ultrasonografi yardımıyla yapılan ölçümler de eşlik edebilir. Alınan kan numunesi, laboratuvar koşullarında özenle incelenir. İnceleme sonucu elde edilen bulgular, ultrason çekimi sırasında yapılan ölçümlerle birlikte değerlendirilir. Daha sonra ise belli bir risk hesaplaması yapılır. Eğer yapılan hesaplamalar, bebekte kromozom anormalliği olduğu şüphesi doğurursa kesin teşhisin sağlanabilmesi için farklı testlere başvurulur. Doktor, anne kanından DNA testi sonuçları belli olur olmaz gerekli değerlendirmeleri yapacak ve ebeveynleri ilerleyen süreçler hakkında bilgilendirecektir. Fetal genetik tarama testi hakkındaki sorularınız için bize ulaşabilirsiniz.

  İstanbul Fetal Genetik Tarama Testi Fiyatları 2023

  İstanbul fetal genetik tarama testi fiyatları, anne kanından DNA testi fiyatları, ikili tarama testi fiyatları ve üçlü tarama testi fiyatları; bahsi geçen uygulamaların nerede yapıldığına göre değişiklik gösterebilir. İstanbul anne kanından fetal genetik tarama testi fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; kapsamlı bir görüşme için Prof. Dr. Hüseyin Cengiz gibi uzman bir jinekologdan randevu alabilirsiniz.


  Doktora Sorun!
  Call Now Button