Doğal Doğum İstanbul

  Doğum, insanlık tarihinin başlarından beri hayatımızda olan önemli bir olaydır. Tıbbın ve teknolojinin gelişimi ile birlikte; oldukça riskli doğumlar bile başarılı ve sağlıklı bir şekilde gerçekleşebilmektedir. Bu tarz doğumların mümkün olabilmesi adına yapılan pek çok gelişmiş tıbbi uygulama bulunmaktadır. Ancak çoğu zaman doğum, yalnızca anne adayının bedenindeki doğal mekanizmalar tarafından, sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Yani çoğu zaman doğum için fazladan bir tıbbi müdahaleye, ilaca veya gelişmiş bir uygulamaya gerek kalmaz. Bu şekilde gerçekleşen doğumlara doğal doğum İstanbul denilmektedir.

  Doğal yollarla gerçekleşen doğum, anne ve bebek arasındaki ilişki için oldukça önemli avantajlar sunmaktadır. Bu yüzden günümüzde, sayıları her geçen gün artan binlerce kadın, doğal doğum yöntemi ile bebeklerini dünyaya getirmektedir. Bu yazının devamında ‘’Doğal doğumun avantajları nelerdir’’, ‘’Doğal doğum nasıl olur?’’, ‘’Normal doğumla doğal doğum arasındaki farklar nelerdir?’’ ve ‘’Doğal doğum ne kadar sürer?’’ gibi sorulara yanıt bulabilirsiniz. İstanbul doğal doğum uygulaması hakkında merak ettiğiniz sorular için bize ulaşabilir; kapsamlı bir görüşme için Prof. Dr. Hüseyin Cengiz gibi uzman bir jinekologdan randevu alabilirsiniz.

  Doğal Doğum Nedir?

  Doğal doğum bir normal doğum çeşididir. Klasik bir normal doğum sırasında pek çok tıbbi işleme ve ilaç uygulamasına başvurulabilir. Mesela rahim ağzı yeterince hızlı bir şekilde açılmayan anne adaylarına suni sancı ilaçları verilebilir. Doğal doğumda ise anne adayı, doğum süreçlerine çok iyi bir şekilde hazırlanmıştır. Doğum sırasında ne yapması gerektiğini bilir. Böylece doğum, anne adayının bedensel fonksiyonları yardımıyla, doğal olarak gerçekleşir. Gerekmedikçe anne adayına tıbbi uygulama yapılmaz. Ancak doktor ve sağlık ekibi, doğum sırasında gerekebilecek tüm tıbbi müdahaleler için hazır olarak bekler ve anne adayını yönlendirirler.

  Doğal Doğum Neden Yapılır?

  Doğal doğum, pek çok yönüyle sağlıklı ve avantajlı olduğu için tercih edilmektedir. Doğal doğum sırasında anne adayının vücudunda belli başlı değişimler yaşanmaya başlar. Vücudu doğuma hazırlayan hormonlar bu değişimleri kontrol eder ve vücudun; doğumdan sonraki bazı süreçler için de hazır hale gelmesini sağlarlar.

  Doğal Doğumun Avantajları Nelerdir?

  Doğal doğumun avantajları şunlardır:

  • Doğal doğum sayesinde çok daha verimli bir şekilde süt üretilebilir.
  • Doğal doğum sırasında anne ve bebek arasında güçlü bir bağ oluşur.
  • Doğal doğum sırasında kullanılan tıbbi işlemler sınırlı olduğu için deneyimlenen yan etkiler de sınırlıdır.
  • Doğal doğum sonrasında bebek, doğumdan hemen sonra annenin kucağına verilebilir.
  • Doğal doğum sırasında annenin vücudu, doğum yaptığının ‘’farkındadır’’ ve böylece kendisini doğum sonrası süreçler için hazırlar.

  Doğal doğumun faydaları ve avantajları bu şekilde sıralanabilir.

  Doğal Doğum Kimler İçin Uygundur?

  Doğal doğum, bu uygulamaya engel olabilecek bir sağlık sorunu olmayan herkes için uygundur. Doktorlar, doğal doğum yapmayı isteyen bireyleri detaylı olarak bilgilendirirler. Aynı şekilde doğal doğum kararı öncesinde anne adayları, çeşitli testlerden ve sağlık kontrollerinden de geçebilirler.

  Doğal Doğum Ne Kadar Sürer?

  Doğal doğum, normal yolla gerçekleşen tüm doğumlar gibi ortalama 15 saat kadar sürmektedir. Bu sürecin çoğunda, rahim ağzının yeterince açılması beklenir. Doğum kanalı yeterince genişledikten sonra doğum dakikalar içerisinde gerçekleşir ve tamamlanır. Doğal doğumun süresi, kişinin kaçıncı doğumu olduğuna göre büyük oranda değişiklik gösterebilir.

  Doğal Doğum İle Normal Doğum Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Doğal doğum ile normal doğum arasındaki en önemli fark, normal doğum sırasında anne adayına pek çok tıbbi işlem uygulanmasıdır. Bu işlemler bazen gerekmese de hazır prosedürler olarak uygulanırlar. Doğal doğumda ise sağlık ekipleri ve doktor, gerekmedikçe doğuma müdahale etmez. Hazır bir şekilde beklerken anneyi yönlendirir, cesaretlendirir ve bilgilendirirler.

  Doğal Doğuma Hazırlık Nasıl Yapılır?

  Doğal doğuma hazırlık, doğal doğumun en önemli aşamalarından biridir. Bazı bireyler, gebeliğin en başlarından itibaren doğal doğum yapmaya karar vermekte ve gebeliğin başlarından itibaren kendilerini doğal doğuma hazırlamaktadır. Bazı bireyler ise gebeliğin ilerleyen dönemlerinde, doğal doğum yapmalarına engel olarak bir sağlık sorunu bulunmuyorsa doğal doğum hazırlıklarına başlar. Bu süreçte hem anne adayı hem de baba adayı bilinçlendirilir. Anne adayına doğal doğumun aşamaları anlatılır. Doğumun, anne adayının kontrolünde, başarı ile gerçekleşebilmesi için egzersiz ve nefes egzersizi programları hazırlanır. Tüm bunlar gebelik takibi gibi programlar kapsamında yapılabilmektedir.

  Doğal Doğum Nasıl Yapılır? Doğal Doğum Aşamaları Nelerdir?

  Doğum sancılarının hissedilmesiyle birlikte doğal doğumun başladığı kabul edilir. Bu süreçte anne adayı, doğum için uygun bir sedyeye ve odaya alınır. Daha sonra ise sancıların sıklığı yavaş yavaş artmaya başlar. Doğum kesesi açılınca anneler tarafından ‘’Suyum geldi!’’ şekliyle ifade edilen durum yaşanır. Sancılar devam ederken doğum kanalı gittikçe genişler, bu genişleme 10 santimetre civarına ulaşıncaya kadar devam eder. Daha sonra ise doğum gerçekleşir. Bu süreçte doktor ve doğum ekibi, anne adayını yönlendirir. Doğum ekibi, süreç boyunca tıbbi uygulama gerektiren bir duruma hemen müdahale edebilmek adına hazırdır. Doğum gerçekleştikten sonra bebeğin ilk muayeneleri yapılır ve annenin kucağına verilir.

  İstanbul Doğal Doğum Fiyatları 2023

  İstanbul doğal doğum fiyatları kişiden kişiye değişebilmektedir. İstanbul doğal doğum ücreti hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; kapsamlı bir görüşme için Prof. Dr. Hüseyin Cengiz gibi uzman bir jinekologdan randevu alabilirsiniz.


  Doktora Sorun!
  Call Now Button