Miyom Tedavisi İstanbul

  Rahim, dişi üreme sisteminin merkezinde bulunan son derece önemli bir organdır. Bu organ, üç farklı katmandan meydana gelmektedir. Bunlar perimetrium, miyometrium ve endometrium tabakalarıdır. Rahmin miyometrium tabakasında, rahmin kasılmasını sağlayan düz kaslar yer almaktadır. Bu düz kas hücreleri, çoğu zaman gerektiği gibi çalışarak üreme ile alakalı üzerlerine düşen görevleri yerine getirir ve adet döngüsü ve doğum gibi önemli olaylarda rol oynarlar. Ancak bazen miyometrium tabakasında yer alan bazı kas hücreleri beklenmedik bir şekilde bölünmeye ve çoğalmaya başlayabilir. Bu bölünme ve çoğalma sürecinin sonunda, miyom adı verilen zararlı kitleleri meydana getirebilirler. Miyom tedavisi İstanbul için bize ulaşabilirsiniz.

  Miyomlar, belirti vermeye başladıkları zaman kadınların gündelik yaşamını son derece olumsuz etkileyebilirler. Bu yüzden tedavi edilmeleri gerekebilir. Bu yazının devamında ‘’Miyom tedavi edilmezse ne olur?’’, ‘’Miyom nasıl tedavi edilir?’’, ‘’Miyom ne demek?’’, ‘’Miyom belirtileri nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İstanbul miyom tedavisi hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; kapsamlı bir görüşme için Prof. Dr. Hüseyin Cengiz gibi uzman bir jinekologdan randevu alabilirsiniz.

  Miyom Nedir?

  Miyomlar, rahimdeki miyometrium isimli kas tabakasında oluşan zararlı yapılardır. Bu yapıların çoğunluğu iyi huyludur ve belirti vermezler. Bazıları ise büyüklükleri ve yerleşimleri sebebiyle rahatsız edici belirtilere sebep olabilir. Çok nadiren miyomların kötü huylu olma riski de vardır. Hem sebep oldukları belirtiler hem de taşıdıkları riskler bakımından tüm miyomlar; belli aralıklarla kadın hastalıkları doktoru kontrolünden geçmelidir. Miyomlar; rahim uru, myom, miom ve uterin fibroid gibi isimlerle de bilinmektedirler.

  Miyom Neden Oluşur?

  Miyomlar, hormonların ve genetik faktörlerin kontrolü altında oluşurlar. Dişi üreme sisteminin çalışmasından sorumlu progesteron ve östrojen gibi hormonlar, rahimde miyom büyümesini tetikleyebilirler. Bununla birlikte miyomların tam olarak hangi sebepten ortaya çıktığını belirlemek mümkün olmayabilir. Ancak bu durum tedavinin başarısını etkilemez.

  Miyom Belirtileri Nelerdir?

  Miyom belirtileri arasında şunlar yer alabilir:

  • Karın bölgesinde basınç hissi.
  • Kabızlık.
  • Adet kanamalarının şiddetli ve normalden ağrılı olması.
  • Gebe kalmakta güçlük veya kısırlık.
  • İdrara çıkma sıklığında artış ve bazı durumlarda idrar kaçırma.

  Miyom belirtileri arasında en sık rastlanılanları bunlardır. Miyomlar nadiren belirti verseler de belirti verdiklerinde sıralamış olduğumuz ciddi şikâyetlere yol açabilirler.

  Miyom Gebeliğe Engel Mi? Miyom Kısırlık Yapar Mı?

  Yerleşimlerine ve boyutlarına göre bazı miyomlar, gebeliğin gerçekleşme ihtimalini azaltabilirler. Özellikle de tüplerin yakınında yer alan miyomlar, tüpleri kapatarak sperm hücrelerinin; yumurta hücresine ulaşmasını zorlaştırabilir. Bu da gebe kalmanın zorlaşması anlamına gelmektedir.

  Miyomun Bitkisel Tedavisi Var Mı?

  Miyomun bitkisel bir tedavisi yoktur. Miyomlar, rahmin kas tabakasında yer alan fiziksel kitlelerdir. Bu kitleler herhangi bir ek gıdayla, bitkisel ilaçla veya alternatif uygulamayla düşürülemez. Aksine bahsi geçen alternatif uygulamalar kişiye yarardan çok zarar getirebilir. Özellikle de bitkisel tedaviler, alerjik bünyeli insanlarda anafilaktik şoka sebep olma riski taşırlar. Bahsi geçen alerjik reaksiyon, zamanında müdahale edilmediği takdirde kişinin hayatını kaybetmesine bile sebep olabilir. Bu yüzden tıbbi, güvenilir ve bilimsel tedavilerden şaşmamak gerekir.

  Miyom Kendiliğinden Geçer Mi?

  Miyom kendiliğinden geçebilen, düşebilen veya yok olabilen bir kitle değildir. Bazı durumlarda miyomların küçülmesi mümkündür. Nadiren gerçekleşen bu durumda bile küçülen miyom tamamen yok olmaz veya düşmez. Miyomların ortadan kaldırılabilmesi için miyom ameliyatı gibi tedaviler uygulanması gerekir.

  Miyom Teşhisi Nasıl Yapılır?

  Miyomların teşhis sürecinde doktor, hastanın şikayetlerini ve hastalık öyküsünü dinler. Daha sonra ise gerek görürse ultrason gibi gelişmiş görüntüleme teknolojilerinden yararlanarak rahmi inceler. Bu inceleme süreci bazen kolposkopi, histeroskopi veya rahim filmi gibi işlemlerle de yapılabilmektedir. Teşhis sürecinde miyomların konumu, sayısı ve büyüklüğü tespit edilir. Sonraki kontrol muayenelerinde ise miyomların gelişim hızı değerlendirilebilir. Böylece doktor, kişiye özel bir miyom tedavisi planlayabilir.

  Miyom Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Miyom tedavisinin süresi, tedavinin hangi yöntemle yapıldığına göre değişiklik gösterebilir. Mesela kapalı miyom ameliyatı gibi cerrahi işlemlerle gerçekleşen miyom tedavisi, genelde 1 ila 2 saat kadar sürmektedir.

  Miyom Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Miyom tedavisinde, tedavinin kapsamını belirleyen en önemli etmen miyomların; belirtiye sebep olup olmadığıdır. Eğer herhangi bir belirtiye sebep olmuyorlarsa doktor, bir kontrol takvimi belirleyebilir. Bu takvim kapsamında gerçekleşen takip muayeneleri ile miyomların gelişme hızını takip edebilir. Böylece risk taşıyan miyomlar erkenden belirlenebilir ve kapalı miyom ameliyatı gibi gelişmiş uygulamalarla tedavi edilebilir.

  Miyom Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  Miyom ameliyatı, kısırlık gibi ciddi sorunlara sebep olan, anormal hızlarda büyüyen miyomların alınması için yapılan cerrahi operasyondur. Bu ameliyat, iki farklı cerrahi teknikle yapılabilmektedir. Bu cerrahi tekniklerden ilki açık miyom ameliyatı, diğeri ise kapalı miyom ameliyatıdır. Açık miyom ameliyatı sırasında hastanın karnına görece uzun bir kesi atılır. Bu kesi yardımıyla rahimle göz teması kurulur ve miyom alınır. Kapalı miyom ameliyatında ise boyutu 10 milimetre civarında olan, son derece küçük kesiler kullanılır. Bu kesilerden vücut içine sokulan mikro kamera, doktorun rahmi ve miyomu görmesini sağlar. Böylece ameliyat, hasta için çok daha zahmetsiz bir şekilde gerçekleştirilmiş olur. Miyom alındıktan sonra kesiler kapatılır ve ameliyat sonlandırılır. Her iki miyom ameliyatı da genel anestezi gibi hastanın ağrı hissi duymasını tamamen engelleyen özel uygulamalar eşliğinde yapılır.

  İstanbul Miyom Tedavisi Fiyatları 2023

  İstanbul miyom tedavisi fiyatları, tedavinin kapsamına göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. İstanbul miyom tedavisi fiyatları, rahim uru tedavisi fiyatları ve benzer konular hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; kapsamlı bir görüşme için Prof. Dr. Hüseyin Cengiz gibi uzman bir jinekologdan randevu alabilirsiniz.


  Doktora Sorun!
  Call Now Button