Kürtaj İstanbul

  İstenmeyen veya kişinin sağlığı açısından tehlikeli olan gebelikler, kürtaj İstanbul olarak bilinen uygulama ile sonlandırılabilmektedir. Günümüzdeki haliyle İstanbul kürtaj, neredeyse yüz yılı aşan süredir kullanılan bir uygulamadır. Bu uygulama elbette zaman içerisinde çok daha modern, konforlu ve güvenli bir yapı kazanmıştır. İsteğe bağlı kürtajlar, dünyanın pek çok modern ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de yasaldır. İstanbul Kürtaj fiyatları için bize ulaşabilir randevu alabilirsiniz.

  Ülkemizde, gebeliğin 10. haftasına kadar kadınlar, talep ettikleri zaman kürtaj yaptırabilirler. Gebeliğin 10. haftasından sonra ise isteğe bağlı kürtaj yaptırmak yasal değildir. Kürtajın gerçekleşebilmesi için gebelikle ilgili, anne adayının sağlığıyla ilgili veya fetüsle ilgili bir sağlık sorunu olması gerekmektedir. Ülkemizde kürtaj, yaygın olarak vakumlu kürtaj, klasik kürtaj ve ilaçlı kürtaj uygulamalarıyla yapılmaktadır.

  Bu yazının devamında ‘’Kürtaj sağlık kayıtlarına geçer mi?’’, ‘’10 haftaya kadar olan gebelikler’’, ‘’Kürtaj fiyatları’’,‘’Kürtaj yaptırmak suç mu?’’, ‘’Kürtaj tehlikeli bir işlem mi?’’ ve ‘’Kürtaj sonrası iyileşme süreci nasıldır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt bulabilirsiniz. İstanbul kürtaj uygulaması hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; kapsamlı bir görüşme için Prof. Dr. Hüseyin Cengiz gibi uzman bir jinekologdan randevu alabilirsiniz.

  Kürtaj Nedir?

  İstenmeyen veya kişinin sağlığı için zararlı olan gebelikler, kürtaj adı verilen tıbbi bir işlemle sonlandırılabilmektedir. Ülkemizde, isteğe bağlı kürtaj yaptırmak gebeliğin 10. haftasına kadar yasaldır. Gebeliğin 10. haftasından sonra kürtaj yapılabilmesi için; gebeliğin, anne adayının sağlığı için tehlikeli olduğu ispatlanmalıdır. Aksi takdirde yasalar gereği kürtaj işlemi yaptırmak mümkün olmaz.

  Kürtaj İstanbul Neden Yapılır?

  Kürtaj işlemi genelde istenmeyen veya tehlikeli gebeliklerin sonlandırılması için yapılır. Ancak bazı durumlarda rahimden doku örneği almak amacıyla da gerçekleştirilebilir. Düşük yapan kadınların rahminde, gebeliğe dair dokular kalabilmektedir. Eğer bu dokular rahimde kalmaya devam ederlerse enfeksiyonlara ve septik şoka varabilen ciddi tablolara yol açabilirler. Bu yüzden düşük sonrası rahimde kalan doku parçalarını temizlemek adına revizyon kürtajı olarak bilinen işlem de yapılabilir.

  Kürtaj Yasal Mıdır?

  Kürtaj, belli koşullar sağlandığı takdirde yasal bir uygulamadır. Eğer kürtaj işlemi, istenmeyen bir gebeliği sonlandırmak için yapılıyorsa bu gebeliğin, 10. haftasını geçmemiş olması gerekir. Eğer fetüsle ilgili ciddi bir rahatsızlık veya annenin sağlık durumunu tehdit eden bir olgu varsa kürtaj, 10. haftadan sonra da yapılabilir. İsteğe bağlı kürtaj yapılacak olan birey evli ve reşit ise kürtaj öncesinde bireyin eşinden de rıza alınmalıdır. Eğer kürtaj yaptıracak olan birey reşit değilse, eşinin rızası olsa bile ebeveynlerinin veya yasal vasisinin izni olmadan kürtaj yapılamaz. Kürtaj yapılacak olan birey 15 yaşından küçükse kürtaj öncesinde olası istismar durumlarının değerlendirilmesi amacıyla yasal mercilere haber verilmelidir. 15 yaşından küçük bireylere, ailelerinin veya yasal vasilerinin izni olsa bile yasal mercilere haber verilmeden kürtaj yapılamaz.

  İstanbul Kürtaj Çeşitleri Nelerdir?

  Kürtajın daha önce hangi amaçlar doğrultusunda yapılabileceğinden bahsetmiştik. Şimdi ise günümüzde en çok tercih edilen kürtaj çeşitlerinden bahsedeceğiz. Bunların başında vakumlu kürtaj olarak bilinen uygulama gelmektedir. Vakumlu kürtaj son derece modern ve avantajlı bir işlemdir, bu işlem sırasında cerrahi prosedürlere gerek kalmaz. Bir başka kürtaj uygulaması da klasik kürtaj işlemidir. Klasik kürtaj işleminde rahim duvarı, özel bir aparat yardımıyla kazınır. Böylece gebelik son bulur. Klasik kürtaj, vakumlu kürtaja göre daha eski ve hasta için daha zahmetli bir işlemdir. Bir diğer kürtaj uygulaması ise ilaçlı kürtajdır. Bu işlem ilaçla kürtaj, medikal kürtaj, kürtaj hapıyla kürtaj ve daha pek çok isimle bilinmektedir.

  İsteğe Bağlı Kürtaj Ne Zamana Kadar Yapılabilir?

  İsteğe bağlı kürtaj gebeliğin 10. haftasına kadar yapılabilir. Gebeliğin 10. haftasından sonra gerçekleşecek olan kürtajlar için heyet raporu gerekmektedir.

  Kürtaj Kayıtlara Geçer Mi?

  Kürtaj, hastanın haklarını korumak adına hastane kayıtlarına geçen bir uygulamadır. Ancak kayıt işlemi, yalnızca kürtaj uygulamasına özgü bir prosedür değildir. Hastaya uygulanan tüm tıbbi işlemler hastane kayıtlarına geçmek zorundadır. Bu kayıtlara yalnızca hastanın kendisi ulaşabilir. Birinci dereceden akrabalar veya eş dahi, kişinin hastane kayıtlarını göremez.

  Kürtaj İstanbul Nerede Yapılır?

  Kürtaj özel hastanelerde vekliniklerde yapılabilir. Kürtaj işlemi devlet hastanelerinde de yapılabilen bir uygulamadır. Ancak bilindiği üzere ülkemizde isteğe bağlı kürtajlar yasal olsa da bazı hastaneler bu işlemi gerçekleştirmeyi reddetmektedir. Bu yüzden pek çok birey kürtaj işlemi için özel hastaneleri tercih etmektedir.

  Kürtaj İstanbul Ne Kadar Sürer?

  Vakumlu kürtaj işlemi 10 dakika gibi kısa bir sürede, klasik kürtaj ise ortalama yarım saat içerisinde tamamlanmaktadır. Kürtaj süresi, kürtajın hangi yöntemle yapıldığına göre değişiklik gösterebilmektedir.

  Kürtaj İstanbul Nasıl Yapılır? Vakumlu Kürtaj Nasıl Yapılır?

  Klasik kürtaj işlemi, anestezi altında rahmin; küret adı verilen aletlerle kazınması şeklinde yapılmaktadır. Ancak bu işlem günümüzde yerini vakumlu kürtaj olarak bilinen çok daha modern bir uygulamaya bırakmıştır. Vakumlu kürtajda, özel bir aspirasyon cihazı kullanılarak rahimde negatif basınç oluşturulur. Böylece rahimde yer alan ve gebeliğe ait olan dokular vücut dışına vakumlanır. Vakumlu ağrısız kürtaj çok daha hızlı ve konforlu bir uygulamadır.

  Kürtaj Olduğunuz Anlaşılır mı?

  Bir kadının kürtaj olduğu sonradan başkası tarafından veya başka bir doktor tarafından muayene edilse bile anlaşılamaz. Çünkü rahim içi kendini sürekli yenileyen bir dokudur. Kürtajdan sonra 40 gün içinde kanda gebelik hormonu hala kaldığı için yalancı pozitiflik olabilir. Yeni bir adet görme ile o da tamamen negatif olacaktır.

  Kürtaj Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Kürtaj işleminin ardından hastalar aynı gün içerisinde taburcu olurlar. Tercih edilen kürtaj yöntemine göre iyileşme süreci değişebilmektedir. Kürtaj sonrasında bir süre cinsel ilişki önerilmez. Aynı şekilde yorucu işlerden ve sporlardan bir süre uzak durulması, doktor tarafından verilen tavsiyelere özenle uyulması gerekir.

  İstanbul Kürtaj Fiyatları 2023

  İstanbul kürtaj fiyatları, uygulamanın kapsamına göre kişiden kişiye değişebilir. İstanbul kürtaj fiyatları 2023, ağrısız kürtaj ve benzer konularda bilgi almak için bizi arayabilir; kapsamlı bir görüşme için Prof. Dr. Hüseyin Cengiz gibi uzman bir jinekologdan randevu alabilirsiniz.


  Doktora Sorun!
  Call Now Button