İstanbul Dört Boyutlu Ultrason

  Gebelik süresince hem anne adayının hem de bebeğin sağlığını kontrol etmek amacıyla pek çok tıbbi uygulamaya başvurulur. Bu uygulamalar sayesinde gebeliğin gidişatını değerlendirmek, bebekte görülebilecek olası hastalıkları erkenden tespit etmek mümkün olur. Dört boyutlu ultrason İstanbul veya detaylı ultrason gibi isimlerle bilinen görüntüleme işlemi de bahsi geçen tıbbi uygulamalardan biridir. Bu uygulamanın sunduğu detaylı görüntüleme imkânı sayesinde doktor, bebeğin gelişimi ile ilgili problemleri tespit edebilir.

  Dört boyutlu ultrason İstanbul işlemi, tıbbi amaçlara ek olarak ebeveynlerin; bebeği doğumdan önce görebilmesi amacıyla da yapılmaktadır. 4 boyutlu ultrason, bebeğin kime benzediğini tahmin etmeye yetebilecek kadar gelişmiş bir görüntüleme imkânı sunmaktadır. Bu yazının devamında ‘’Dört boyutlu ultrason hangi haftalarda yapılır?’’, ‘’4 boyutlu ultrason nasıl yapılır?’’, ‘’4 boyutlu ultrason ne kadar sürer?’’ ve ‘’4 boyutlu ultrason nerede çekilir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt bulabilirsiniz. İstanbul dört boyutlu ultrason uygulaması hakkındaki sorunlarınız için bize ulaşabilir; kapsamlı bir görüşme için Prof. Dr. Hüseyin Cengiz gibi uzman bir jinekologdan randevu alabilirsiniz.

  Dört Boyutlu Ultrason Nedir?

  Dört boyutlu ultrason, klasik ultrasonografi çekimine kıyasla çok daha detaylı bir görüntüleme imkânı sunan tıbbi bir uygulamadır. Doktor, 4 boyutlu ultrason veya detaylı ultrason gibi isimlerle bilinen bu uygulama yardımı ile gebeliğin gidişatını değerlendirebilir. Genetik tarama testlerinden çıkan sonuçları, ultrason muayenesi yardımı ile teyit edebilir. Bu uygulama, aile üyelerinin; bebeği doğumdan önce görebilmesi ve hareketlerini izleyebilmesi için de tercih edilmektedir.

  Dört Boyutlu Ultrason Neden Çekilir?

  Dört boyutlu ultrason çekiminde, özel ses dalgalarından yararlanılarak bebeğin, göbek kordonun ve plasentanın durumu değerlendirilir. Bu uygulama sayesinde kromozom anormalliği sebebiyle ortaya çıkan rahatsızlıklar araştırılabilir. Doktor, dört boyutlu ultrason sayesinde bebeğin uzuvları üzerinde ölçümler gerçekleştirebilir ve olası gelişim bozukluklarına dair incelemeler yapabilir. Dört boyutlu ultrason aynı zamanda ebeveynlere, bebekleri ile erkenden tanışma fırsatı vermektedir.

  Dört Boyutlu Ultrason Ne Zaman Çekilir?

  3 boyutlu taramalar , bebeğinizin hareketsiz resimlerini üç boyutlu olarak gösterir. 4 boyutlu taramalar, bebeğinizin hareketli 3 boyutlu görüntülerini gösterir ve zaman dördüncü boyuttur. Ultrason muayenesi öncesi gerçekten heyecanlanmanız doğaldır. Ancak bazı anneler, gördükleri tek şey gri, bulanık bir anahat olduğunda standart 2 boyutlu taramalarda hayal kırıklığına uğruyor. Bunun nedeni, taramanın bebeğinizin içini görmesidir, bu nedenle fotoğraflar onun iç organlarını gösterir. 3D ve 4D taramalar ile bebeğinizin içini değil cildini görürsünüz. Bebeğinizin ağzının ve burnunun şeklini görebilir veya esnediğini veya dilini dışarı çıkardığını fark edebilirsiniz. 27 haftadan önce bebeğinizin derisinin altında çok az yağ vardır, bu nedenle yüzünün kemikleri görünecektir. 32 haftadan sonra bebeğinizin başı pelvisinizin derinliklerine inebilir, bu nedenle yüzünü göremeyebilirsiniz. Eğer 3 veya 4 boyutlu ultrason yaptırmaya karar verirseniz, 3D veya 4D tarama için en iyi zaman, 27 hafta ile 32 hafta arasında olduğunuz zamandır.

  Dört Boyutlu Ultrasonun Avantajları Nelerdir?

  4 boyutlu ultrasonun avantajları şunlardır:

  • Ses dalgaları ile yapılan bu uygulama sırasında anne adayı veya bebek radyasyona maruz kalmaz.
  • Dört boyutlu ultrason diğer ultrasonografi çekim tekniklerine göre çok daha detaylı bir görüntüleme imkânı sunar.
  • Dört boyutlu ultrason hızlı ve ağrısız bir uygulamadır.
  • Dört boyutlu ultrason sayesinde aile üyeleri, doğumdan önce bebeği görebilir ve hatta bebeğin kime benzediği yönünde fikir yürütebilirler. Dört boyutlu ultrason buna imkân oluşturacak ölçüde iyi bir görüntüleme kalitesi sunmaktadır.
  • Dört boyutlu ultrason sayesinde bebeğin uzuvlarında ölçümler gerçekleştirilebilir. Böylece bebeğin gelişimi takip edilebilir.
  • Dört boyutlu ultrason sayesinde kromozom anormalliklerine yönelik şüpheler giderilebilir.

  Dört boyutlu ultrasonografinin avantajları bu şekilde sıralanabilir.

  Dört Boyutlu Ultrason Ne Kadar Sürer?

  Dört boyutlu ultrason yarım saat-45 dakika kadar bir sürede tamamlanabilmektedir. Aslında, doktorun planladığı işlemler çok daha kısa sürebilmektedir. Ancak bazı durumlarda bebeğin, ideal bir konum alması beklenebilir. Aynı şekilde ebeveynlerin, bebeği izlemek veya incelemek istediği durumlarda dört boyutlu ultrasonun süresi de uzayabilir.

  Dört Boyutlu Ultrason Riskleri Neleridir?

  Dört boyutlu ultrason uygulamasının hiçbir riski yoktur. Bu uygulama sırasında ne bebeğe ne anne adayına ne de gebeliğin gidişatına zarar verebilecek bir işlem yapılmaz. Uygulama, normal ultrasonografi çekimi ile hemen hemen aynı şekilde gerçekleşir.

  Dört Boyutlu Ultrason Tehlikeli Mi?

  Dört boyutlu ultrason çekimi tehlikeli değildir. Bazı kişiler, ultrason çekimini röntgen filmleriyle karıştırmaktadır. Röntgen veya x-ray çekimlerinde radyoaktif ışınlardan ve dalgalardan yararlanılır. Dört boyutlu ultrason çekiminde ise yoğunlaştırılmış ses dalgaları kullanılır. Yani bu uygulamanın bebek veya anne adayı için kesinlikle bir tehlike barındırmaz.

  Dört Boyutlu Ultrason Nerede Çektirilir?

  Dört boyutlu ultrason için genelde özel hastaneler, klinikler veya muayenehaneler tercih edilmektedir. Bunun sebebi uygulama için özel bir zaman aralığı bulunması ve devlet hastanelerinde geç tarihlere randevu verilebilmesidir.

  Dört Boyutlu Ultrason Randevusu Nasıl Alınır?

  4 boyutlu ultrason randevusu almak için sitemizde yer alan ‘’İletişim’’ isimli sekmeye tıklayabilir; burada yer alan telefon numarasından bize ulaşabilirsiniz. Böylece gebeliğin gidişatına uygun bir randevu tarihi belirlenebilir.

  Dört Boyutlu Ultrason Nasıl Çekilir?

  Dört boyutlu ultrason son derece basit ve konforlu bir işlemdir. İşlem sırasında ağrı hissedilmez, anestezi gibi uygulamalara başvurulmaz. Anne adayının uzanması ve karnını açması yeterlidir. Doktor, karın bölgesine özel bir jel uygular. Daha sonra ise ultrason cihazının probunu, karın üzerinde gezdirir. Bu sırada bebeğin görüntüsü, ultrason cihazının monitöründe gözlemlenebilir. Gerekli işlemler yapıldıktan sonra uygulama son bulur.

  İstanbul Dört Boyutlu Ultrason Fiyatları 2023

  İstanbul dört boyutlu ultrason fiyatları, uygulamanın nerede yapıldığına göre kişiden kişiye değişebilir. İstanbul 4 boyutlu ultrason fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; kapsamlı bir görüşme için Prof. Dr. Hüseyin Cengiz gibi uzman bir jinekologdan randevu alabilirsiniz.


  Doktora Sorun!
  Call Now Button