Histeroskopi İstanbul

  Teknolojinin gelişimi ile birlikte tıbbi tedavilerde; mikro kameralar, robotik sistemler ve bilgisayarlar kullanılmaya başlanmıştır. Bu özel sistemler, eski teşhis ve tedavi uygulamalarına kıyasla çok daha verimli, başarılı ve hızlı çözümler sunmaktadır. Özellikle de kadın hastalıklarının teşhis ve tedavi sürecinde, bu modern uygulamalar yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Çünkü kadın hastalıklarının pek çoğu, vücut içerisindeki üreme sistemi organlarından kaynaklanırlar. Dolayısıyla vücudun içerisindeki organları incelemek ve hastalıkları değerlendirmek için tıbbi uygulamalara gerek duyulur. Bu hastalıkların kaynağını araştırmak, ilerleme durumlarını incelemek ve kişiye özel tedaviler hazırlayabilmek; bahsi geçen modern uygulamalarla çok daha basit ve konforludur. Kadın hastalıklarının teşhis ve tedavi sürecinde kullanılan, modern uygulamalardan biri de histeroskopidir. Histeroskopi İstanbul uygulaması sayesinde tekrar eden düşüklerin sebeplerini araştırmak; rahimdeki yapışıklıklara, poliplere ve miyomlara yönelik tedaviler yürütmek mümkündür.

  Bu yazının devamında ‘’Tanısal histeroskopi nedir?’’, ‘’Operatif histeroskopi nedir?’’, ‘’Histeroskopi ameliyatı nasıl yapılır?’’ ve ‘’Histeroskopi hangi durumlarda yapılır?’’ gibi sorulara yanıt bulabilirsiniz. İstanbul histeroskopi uygulaması hakkında merak ettikleriniz için bize ulaşabilir; kapsamlı bir görüşme için Prof. Dr. Hüseyin Cengiz gibi uzman bir jinekologdan randevu alabilirsiniz.

  Histeroskopi Nedir?

  Histeroskopi, teşhis veya tedavi amacıyla kullanılabilen özel bir kadın doğum uygulamasıdır. Bu uygulama sırasında kullanılan cihaz, sahip olduğu yüksek çözünürlüklü kamera sayesinde rahmin detaylı olarak incelenmesine ve bazı cerrahi işlemlerin kapalı tekniklerle yapılmasına olanak sağlar.

  Histeroskopi Neden Yapılır?

  Histeroskopi, rahimle ilgili rahatsızlıkları tespit etmek, çeşitli hastalıkların nedenlerini araştırmak ve rahimde yer alan kitleleri incelemek amacıyla yapılabilir. Teşhis ve inceleme sürecinin yanı sıra histeroskopi, tedavi amacıyla da kullanılabilmektedir. Histeroskopi ameliyatı veya operatif histeroskopi olarak bilinen işlemle, rahimde yer alan bazı kitleleri almak veya rahim içi yapışıklıkları gidermek mümkündür.

  Histeroskopi Çeşitleri Nelerdir?

  Histeroskopi uygulamasının iki farklı türü vardır. Bunlar; teşhis amacıyla kullanılan tanısal histeroskopi (ofis histeroskopi) ve tedavi amacıyla kullanılan operatif histeroskopidir (histeroskopi ameliyatı). Bahsi geçen uygulamalar hemen hemen aynı şekilde gerçekleşmektedir. Ancak operatif histeroskopi sırasında, ofis histeroskopinin aksine anestezi uygulamasına başvurulabilir. Aynı şekilde cerrahi işlemler de uygulamaya eşlik edebilir.

  Histeroskopi Hangi Durumlarda Yapılır?

  Histeroskopi gerektiren durumlara örnek olarak şunlar verilebilir:

  • Sebebi bilinmeyen adet düzensizliğinin araştırılması.
  • Tekrarlayan düşüklerin hangi sebepten meydana geldiğinin araştırılması.
  • Kısırlık nedenlerinin araştırılması.
  • Rahim poliplerinin ve miyomların incelenmesi.
  • Rahimde polip ve miyom tedavisi.
  • Rahim içi yapışıklık tedavisi.
  • Rahim ve rahim ağzı kanserinin araştırılması.
  • Rahimle alakalı bir ameliyat öncesi inceleme yapılması.
  • Rahimde perde tedavisi
  • Rahimde kayıp yabancı cisimlerin çıkarılması (kırılmış spiral

  Histeroskopi bu gibi işlemler sırasında kullanılabilir.

  Histeroskopi Ne Zaman Yapılmalı?

  Histeroskopi, regl kanaması bittikten sonra yapılmalıdır. Kanamanın bitmesinden yaklaşık iki ila üç gün sonra histeroskopi yapılabilir. Doktor, histeroskopi randevu tarihini, regl takviminize özel olarak belirleyecektir.

  Histeroskopi Nerede Yapılır?

  Histeroskopi, ideal koşulların sağlandığı sağlık merkezlerinde yapılabilir. Bu merkezlere örnek olarak klinikler, özel hastaneler ve muayenehaneler verilebilir.

  Histeroskopi Rahime Zarar Verir Mi?

  Histeroskopi, rahme zarar veren bir uygulama değildir. Alanında uzman olan ve dişi üreme sistemini son derece iyi bilen doktor, histeroskopi işlemini büyük bir dikkatle gerçekleştirir. Böylece rahmin veya benzer organların zarar görmesi engellenmiş olur.

  Histeroskopi Ne Kadar Sürer?

  Ofis histeroskopi uygulaması 5 ila 15 dakikada, operatif histeroskopi ise 15 ila 30 dakikada son bulabilmektedir. Doktorunuz, işlem öncesinde sizi, uygulamanın süresi hakkında detaylı olarak bilgilendirecektir.

  Histeroskopi Sonuçları Ne Zaman Çıkar?

  Histeroskopi sonuçları için beklemeye gerek yoktur. Çünkü uygulama sırasında yapılan gözlemler, doktor tarafından anlık olarak yorumlanabilir. Doktor, işlemin ardından, yapılan inceleme hakkında bilgilendirme yapacaktır.

  Histeroskopi Ağrılı Mı?

  Hastalar, histeroskopi sırasında ağrı hissetmezler. Özellikle de tanılama amacıyla yapılan ofis histeroskopi son derece ağrısız bir işlemdir. Tedavi amacıyla yapılan operatif histeroskopi sırasında ise bazı cerrahi müdahaleler gerçekleştirilir. Bu yüzden hasta, uygulama öncesinde anestezi altına alınır. Böylece ağrı ve rahatsızlık hissi duyması tamamen önlenmiş olur.

  Histeroskopi Nasıl Yapılır?

  Histeroskopi işlemine başlarken hastadan, işlem için özel tasarlanmış bir masaya uzanması istenir. Vajina duvarları spekulum ile aralanır ve bölge özel bir sıvı ile temizlenir. Daha sonra ise histeroskopi kamerasını içeren bir tüp, vajina yolu ile rahme yönlendirilir. Böylece planlanan inceleme işlemleri yapılmış olur. Eğer histeroskopi sırasında tedavi de uygulanacaksa, histeroskopi öncesi hastaya anestezi yapılabilir. Aynı şekilde rahim ağzının daha rahat açılabilmesi için ilaç uygulamasına da başvurulabilir.

  Histeroskopi Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

  Histeroskopi sonrası hafif bir kanama ve vajinal duvarda ağrı hissedilebilir. Bunlar birkaç gün içerisinde son bulacaktır. Hastalara, histeroskopi ameliyatı sonrası bir ila iki hafta kadar cinsel birliktelikte bulunmamaları, düzenli bir şekilde dinlenmeleri önerilmektedir.

  İstanbul Histeroskopi Fiyatları

  İstanbul histeroskopi fiyatları, uygulamanın hangi amaçla ve hangi kapsamda yapıldığına göre değişebilir. İstanbul histeroskopi ameliyatı fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayabilir; kapsamlı bir görüşme için Prof. Dr. Hüseyin Cengiz gibi uzman bir jinekologdan randevu alabilirsiniz.


  Doktora Sorun!
  Call Now Button